2011 Fall Supported Entry

November 25 – 28, 2011
Howard County Fairgrounds, West Friendship, MD

Northeastern Maryland Kennel Club Friday, November 25, 2011
Breed Mrs. Lisa Warren 8-9(3-4)
Best of Breed
Best of Breed: Ch Beachcliff's Hello Mr Sam (Mari Rendich & Deb Edwards & Mike Zimet)
Best of Winners: Banquo All the Bells and Whistles JH (Sandra & Bob Howley)
Best of Opposite Sex: Ch Blazin's Krazy Glue (Dawn Buttion & Marty Archambeault & Bryce)
Select Dog: Ch Quillquest Instant Ikon CDX RE (Richard Streett & Deb Brady)
Select Bitch: Ch Victory Deep Blue Sea RN JH (Judy Gladson)
Winners
Winners Dog: Banquo All the Bells and Whistles JH (Sandra & Bob Howley)
Reserve Winners Dog: Shasta Heaven Sent To Westwind (William & Monica Stephens)
Winners Bitch: Wingmaster Stell R Aura CDX RE JH MX MXJ XF (Linda Arble) New Champion
Reserve Winners Bitch: Pennfields's K2 CDX RE MX MXJ OF JH (Karen Wiley)
Chesapeake Kennel Club Saturday, November 26, 2011
Sweepstakes Mrs. Barbara G. Pepper
Puppy Sweepstakes
Best Puppy in Sweepstakes: Victory's Helmsman At Riverwind (Cheryl & Foster Beach)
Best Opposite Puppy in Sweepstakes: Victory the Hills Are Alive (John and Sandy Bulger)
Veteran Sweepstakes
Best Veteran in Sweepstakes: GCh Salasana Double Arrow CD RE JH OA AXJ NJP (Dawn Buttion & Marty Archambeault)
Best Opposite Veteran in Sweepstakes: Ch Rowansgaard Eustacia Vye UD MH MX MXJ (Mark & Dale Soper)
Breed Mrs. Deborah Y. Verdon 18-13(4-8)10
Best of Breed
Best of Breed: CH Wingmaster Stell R Aura CDX RE JH MX MXJ XF (Linda Arble)
Best of Winners: Shalyn's Ribbons And Blues (Sherri Lilley)
Best of Opposite Sex: GCH Beachcliff's Hello Mr Sam (Mari Rendich & Deb Edwards & Mike Zimet)
Select Dog: GCh Salasana Double Arrow CD RE JH OA AXJ NJP (Dawn Buttion & Marty Archambeault)
Select Bitch: Ch Streett's End Nothin But CDX RA (Richard Street & Deb Brady)
Winners
Winners Dog: Shalyn's Ribbons And Blues (Sherri Lilley)
Reserve Winners Dog: Shasta Heaven Sent To Westwind (William & Monica Stephens)
Reserve Winners Bitch: Four Corner's Charming Choice (Judy Terchek & Dawn Buttion)
Winners Bitch: Starworker's Questions To Be Asked (Andrea Holsinger & K Goulding & C Kistner & M Wilcox)
Non-Regular Classes
Veteran Dog: GCh Salasana Double Arrow CD RE JH OA AXJ NJP (Dawn Buttion & Marty Archambeault)
Veteran Bitch: Ch Streett's End Nothin But CDX RA (Richard Street & Deb Brady)
Field Trial Bitch: Ch Coastalight Moon River MH (Mark & Linda Reynolds)
Working Dog: CH Beachcliff Ravens Crest JH (Jane Brumley & Deb Edwards & Angela Lloyd)
Working Bitch: Ch Athercroft Sweet Smelon BN RN MX MXJ (Donna Slavin & Dee Turkelson & Ruth Marsh)
Stud Dog: CH Blazin Jamaican Me Happy (Nathan & Rebecca Black)
Brood Bitch: Shalyn's Night For a Moondance CD RE (Sherri P Lilley- Peck)
Brace
Best Brace: GCh Athercroft Not for a Melon Bucks (Ruth Marsh)
Best Brace: CH. Fishercreek Magic Johnson RN (Ruth Marsh)
Upper Marlboro Kennel Club Sunday, November 27, 2011
Breed Ms. Peggy Beisel-McIlwaine 13-9(5-5)
Best of Breed
Best of Breed: CH Stormwatch Whirlwynd (Peg Forte & Kathryn Leonhardt)
Best of Winners: Pennfield Rainbow On Kenai RN OA NAJ (Lauren Weidner)
Best of Opposite Sex: CH Beachcliff Ravens Crest JH (Jane Brumley & Deb Edwards & Angela Lloyd)
Select Dog: GCH Beachcliff's Hello Mr Sam (Mari Rendich & Deb Edwards & Mike Zimet)
Select Bitch: Ch Blazin's Krazy Glue (Dawn Buttion & Marty Archambeault & Bryce)
Winners
Winners Dog: Athercroft Haute to Trot (Ruth Marsh and Dee Turkelson)
Reserve Winners Dog: Allegro Rock Me on the Water (Mark & Linda Reynolds)
Winners Bitch: Pennfield Rainbow On Kenai RN OA NAJ (Lauren Weidner) New Champion
Reserve Winners Bitch: Pennfield's K2 CDX RE MX MXJ OF JH (Karen Wiley)
National Capital Kennel Club Monday, November 28, 2011
Breed Mr. Thomas J. Feneis 3-1(2-1)
Best of Breed
Best of Breed: CH Ebonaire Once Upon A Time (Valerie Johns) New Grand Champion
Best of Winners: Starworker's Questions To Be Asked (Andrea Holsinger & K Goulding & C Kistner & M Wilcox)
Best of Opposite Sex: GCH Glenwan's Sidney On Lanier BN RN JH NA NAJ (Wanda Jacobson & Cathy Pullian)
Select Dog: GCH Beachcliff's Hello Mr Sam (Mari Rendich & Deb Edwards & Mike Zimet)
Winners
Winners Dog: Shasta Heaven Sent To Westwind (William & Monica Stephens)
Reserve Winners Dog: Chattaflats Bostons Freedom Trail (Lynn & Sam Starr)
Winners Bitch: Starworker's Questions To Be Asked (Andrea Holsinger & K Goulding & C Kistner & M Wilcox)
Obedience Mr. H. Edward Whitney & Mr. Te
Novice B
Qualified: Shasta's Roadrunner (Karen & Mark Wiley)
Open A
Qualified: Victory's Follow the Leader RN CD OA OAJ OF JH (Neal & Helenmary Cody)
Graduate Novice
2nd: GCh Blazin's Gardez La Foi CD RE NA NAJ NAP NJP NF (Dawn Buttion & Marty Archambeault)