2008 Spring Supported Entry

March 1 – 2, 2008
Maryland Sporting Dog Association
La Plata, MD

Maryland Sporting Dog Association Saturday, March 1, 2008
Sweepstakes Norbert Dee
Puppy Sweepstakes
Best Puppy in Sweepstakes: Bertschire Independence (Christine Teneralli & Andrea Holsinger)
Best Opposite Puppy in Sweepstakes: Deep Run Nightingale (Phyllis Giroux & Jack Jagoda)
Veteran Sweepstakes
Best Veteran in Sweepstakes: Ch Blazin’s Enchanted Forest CD RA AX AXJ NAP NJP (Dawn Buttion & Marty Archambeault)
Best Opposite Veteran in Sweepstakes: Ch Blazin’s Carpe Diem UD SH (Scott and Christina Borden)
Breed Kathryn Cowsert 9-13(8-3)8
Best of Breed
Best of Breed: Ch Valhala’s Burning Ring Of Fire (Gary Wilson & Marla Doheny)
Best of Winners: Victory Deep Blue Sea (Judy Gladson)
Best of Opposite Sex: Ch TLC Shalyn’s Rhythm of the Island CDX JH AX (Sherri P Lilley- Peck)
Award of Merit: Ch Petersfield Famous Amos (Sue Stillwell, Pat DeBree & Deb Edwards)
Special Classes
Best Puppy: Explicit Secret Dreams (Cary & Janet Ciarico)
Best Bred by Exhibitor: Victory Deep Blue Sea (Judy Gladson)
Winners
Winners Dog: Blazin’s Isle of Avalon (Shari Faina and Jim Kurdziel)
Reserve Winners Dog: Ebonaire Once Upon A Time (Valerie Johns)
Winners Bitch: Victory Deep Blue Sea (Judy Gladson)
Reserve Winners Bitch: Explicit Secret Dreams (Cary & Janet Ciarico)
Non-Regular Classes
Veteran Dog: Ch Blazin’s Carpe Diem UD SH (Scott and Christina Borden)
Veteran Bitch: Ch TLC Shalyn’s Rhythm of the Island CDX JH AX (Sherri P Lilley- Peck)
Field Trial Bitch: Ch Rowansgaard Eustacia Vye JH NA NAJ (Mark & Dale Soper)
Working Dog: Ch Bertschire’s Perk You Up Java JH (Christine Lebel & Andrea Holsinger)
Working Bitch: Ch Shalyn’s Not Just a Pretty Face CD RN JH NA NAJ (Sherri P Lilley- Peck)
Maryland Sporting Dog Association Sunday, March 2, 2008
Breed JoAnn Colvin 7-10(7-2)4
Best of Breed
Best of Breed: Ch Valhala’s Burning Ring Of Fire (Gary Wilson & Marla Doheny)
Best of Winners: Bertschire Dutch Treat (Nikki Runyan)
Best of Opposite Sex: Ch TLC Shalyn’s Rhythm of the Island CDX JH AX (Sherri P Lilley- Peck)
Award of Merit: Ch Shadowacres Car Caroli CD RA (Brenda Lynch & Diane Boyd)
Special Classes
Best Puppy: Fishercreek Magic Johnson (Ruth Marsh)
Best Bred by Exhibitor: Blazin’s Ice Mountain (Dawn Buttion & Marty Archambeault)
Winners
Winners Dog: Bertschire Independence (Christine Teneralli & Andrea Holsinger)
Reserve Winners Dog: Blazin’s Isle of Avalon (Shari Faina and Jim Kurdziel)
Winners Bitch: Bertschire Dutch Treat (Nikki Runyan)
Reserve Winners Bitch: Blazin’s Ice Mountain (Dawn Buttion & Marty Archambeault)
Non-Regular Classes
Veteran Dog: Ch Athercroft Did It Mai Way (Ruth Marsh)
Veteran Bitch: Ch TLC Shalyn’s Rhythm of the Island CDX JH AX (Sherri P Lilley- Peck)
Working Dog: Ch Tidalflats’ Sea Skiff JH (Jane Boraczek & Cliff Williams)
Working Bitch: Ch Shalyn’s Not Just a Pretty Face CD RN JH NA NAJ (Sherri P Lilley- Peck)