2007 Spring Supported Entry

March 3 – 4, 2007
Maryland Sporting Dog Association
La Plata, MD

Saturday March 3rd

Puppy Sweepstakes Results – Judge, Gillian Impey — Entry:(6-7)

6-9 Month Dogs: (1)
1 – Jubilee’s Overhead Smash (Burchill/McClain)

9-12 Month Puppy Dogs: (2)
1 – Blazin’s Isaac The Lucky Knight (Melvin)
2 – Blazin’s Isle Of Avalon (Faina)

15-18 Month Junior Dogs: (3)
1 – Shasta Whisky River (Reynolds)
2 – Victory’s Echoes Of Zu (Hutchinson)
3 – Mei Dan Paarma (Cairnes/Williams)

6-9 Month Bitches: (1)
1 – Beachcliff Castles In The Sand (Cooper/Edwards/Lloyd)

9-12 Month Bitches: (3)
1 – Blazin’s Ice Mountain (Buttion/Archambeault)
2 – Shalyn’s Night For A Moondance (Lilley)
3 – Spectra’s Moonlight Romance (Slavin)

15-18 Month Junior Bitches: (3)
1 – Victory Deep Blue Sea (Gladson)
2 – Andromede De La Source D’Edesse (Runyan)
3 – Tohamwae Blmtflat Cinnamon Girl (Cairnes)

Best Puppy in Sweepstakes: Victory Deep Blue Sea
Best Opposite Puppy in Sweepstakes: Shasta Whiskey River

Veteran Sweepstakes Results – Judge, Gillian Impey — Entry:(5-2)

7-9 Year Veteran Dogs: (2)
1 – Ch Darktarn Neptune’s Raven (Butsavage & Brumley)
2 – Ch Bertschire Flew The Coop CD RE (Slavin/Holsinger/Sharpe)

9-11 Year Veteran Dogs: (3)
1 – Ch Blazin’s Carpe Diem UD SH (Borden)
2 – Ch Victory’s Bravo Zulu CDX RA SH MX MXJ (Hutchinson)
3 – Ch Banquo Greased Lightning OA AXJ (Cairnes/Leigh/McElrath)

7-9 Year Veteran Bitches: (2)
1 – Ch Bertschire’s Avalanche CDX MH OA OAJ (Bulger/Slavin)
2 – Ch Blazin Dunlin Of Tidalflats JH (Boraczek/Williams)

Best in Veteran Sweeps: Ch Darktarn Neptune’s Raven
BOS in Veteran Sweeps: Ch Bertschire’s Avalanche CDX MH OA OAJ

Regular Class Results – Judge, Carol Brown — Entry: 9-12(5-3)9

6-9 Month Dogs: (1)
1 – Jubilee’s Overhead Smash (Burchill/McClain)

9-12 Month Dogs: (2)
1 – Blazin’s Isaac The Lucky Knight (Melvin)
2 – Blazin’s Isle Of Avalon (Faina)

12-18 Month Dogs: (3)
1 – Shasta Whisky River (Reynolds)
2 – Victory’s Echoes Of Zu (Hutchinson)
3 – Mei Dan Paarma (Cairnes/Williams)

Novice Dogs: (1)
1 – Flashback’s Blazin Ring Of Fire (Wallace/Buttion)

Open Dogs: (2)
1 – Flashback’s Sweet Talkin Guy (Rich)
2 – Fireside Rhythm And Blues RN (McClung)

Winners Dog: Shasta Whisky River
Reserve Winners:Victory’s Echoes Of Zu

6-9 Month Bitches: (1)
1 – Beachcliff Castles In The Sand (Cooper/Edwards/Lloyd)

9-12 Month Bitches: (1)
1 – Spectra’s Moonlight Romance (Slavin)

12-18 Month Bitches: (2)
1 – Tohamwae Blmtflat Cinnamon Girl (Cairnes)
2 – Andromede De La Source D’Edesse (Runyan)

Bred By Exhibitor Bitches: (2)
1 – Blazin’s Ice Mountain (Buttion/Archambeault)
2 – Victory Deep Blue Sea (Gladson)

American-Bred Bitches (3)
1 – Homeport Passage To Riverwind (Beach)
2 – Bl Mtn Flats Poetry In Motion RA (Cooper/Edwards)
3 – Athercroft Sweet Smelon (Slavin)

Open Bitches: (3)
1 – Coastalight Moon River (Reynolds)
2 – Bertschire’s Evolution (Reinhardt/Holsinger)
3 – Destiny Athercroft Watch This (Marsh/Turkelson/Fippin)

Winners Bitch: Coastalight Moon River…new CH!!
Reserve Winners: Tohamwae Blmtflat Cinnamon Girl

Veteran Dogs: (2)
1 – Ch Serilde Qualcosadatenere (Galdermans)
2 – Ch Darktarn Neptune’s Raven (Butsavage/Brumley)

Field Dogs: (2)
1 – Ch Blazin’s Carpe Diem UD SH (Borden)
2 – Ch Rowansgaard Diggory Venn CD SH NA NAJ (Garland)

Working Dogs: (2)
1 – Ch Huntlane Chasin’ Daises JH (Bulger)
2 – Ch Tidalflats’ Sea Skiff JH (Boraczek/Williams)

Working Bitches: (3)
1 – Ch Rowansgaard Eustacia Vye JH NA NAJ (Soper)
2 – Ch Riversong’s Dream Catcher CD JH NAJ (Ciarico)
3 – Ch Tidalflats’ Selkie JH (Boraczek/Williams)

Best Of Breed: Ch Swallowsflight Excalibur Enigma (Wilson/Doheny)
Best Of Winners: Shasta Whisky River
Best Of Opposite: Ch Blazin’s Gardez La Foi (Buttion/Archambeault)
Award of Merit: Ch Quillquest Etched In Stone JH AX OAJ (McLean)
Best Puppy: Beachcliff’s Castles In The Sand
Best Bred by: Blazin’s Ice Mountain
Highest Scoring Flat-Coat in Obedience Trial: Shasta’s Optimal Illusion UD RA NAJ WC (Gudeczauskas)

Sunday March 4th

Judge: Pat Hess — Entry: 9-13(5-4)8

6-9 Month Dogs: (1)
1 – Jubilee’s Overhead Smash (Burchill/McClain)

9-12 Month Dogs: (1)
1 – Blazin’s Isle Of Avalon (Faina)

12-18 Month Dogs: (3)
1 – Mei Dan Paarma (Cairnes/Williams)
2 – Shasta Whisky River (Reynolds)

Novice Dogs: (1)
1 – Flashback’s Blazin Ring Of Fire (Wallace/Buttion)

Open Dogs: (3)
1 – Wyndfield’s Conowingo Zephyr (Horasek/Wimmers/Millikin)
2 – Flashback’s Sweet Talkin Guy (Rich)
3 – Fireside Rhythm And Blues RN (McClung)

Winners Dog: Wyndfield’s Conowingo Zephyr
Reserve Winners:Flashback’s Sweet Talkin Guy

6-9 Month Bitches: (1)
1 – Beachcliff Castles In The Sand (Cooper/Edwards/Lloyd)

9-12 Month Bitches: (1)
1 – Spectra’s Moonlight Romance (Slavin)

12-18 Month Bitches: (2)
1 – Andromede De La Source D’Edesse (Runyan)
2 – Tohamwae Blmtflat Cinnamon Girl (Cairnes)

Bred By Exhibitor Bitches: (3)
1 – Blazin’s Ice Mountain (Buttion/Archambeault)
2 – Victory Deep Blue Sea (Gladson)
3 – Shalyn’s Night For A Moondance (Lilley)

American-Bred Bitches (3)
1 – Athercroft Sweet Smelon (Slavin)
2 – Homeport Passage To Riverwind (Beach)
3 – Bl Mtn Flats Poetry In Motion RA (Cooper/Edwards)

Open Bitches: (3)
1 – Destiny Athercroft Watch This (Marsh/Turkelson/Fippin)
2 – Bertschire’s Evolution (Reinhardt/Holsinger)
3 – Quillquest One Of The Best (Impey)

Winners Bitch: Andromede De La Source D’Edesse
Reserve Winners: Tohamwae Blmtflat Cinnamon Girl

Veteran Dogs: (2)
1 – Ch Serilde Qualcosadatenere (Galdermans)
2 – Ch Darktarn Neptune’s Raven (Butsavage/Brumley)

Field Dogs: (1)
1 – Ch Rowansgaard Diggory Venn CD SH NA NAJ (Garland)

Working Dogs: (2)
1 – Ch Huntlane Chasin’ Daises JH (Bulger)
2 – Ch Tidalflats’ Sea Skiff JH (Boraczek/Williams)

Working Bitches: (3)
1 – Ch Rowansgaard Eustacia Vye JH NA NAJ (Soper)
2 – Ch TLC & Shalyn Rhythm O’The Island CD JH AX OAJ NAP (Lilley)
3 – Ch Tidalflats’ Selkie JH (Boraczek/Williams)

Best Of Breed: Ch Coastalight Moon River (Reynolds)
Best Of Winners: Wyndfield’s Conowingo Zephyr
Best Of Opposite: Ch Quillquest Etched In Stone JH AX OAJ (McLean)
Award of Merit: Ch Rowansgaard Eustacia Vye JH NA NAJ
Best Puppy: Blazin’s Isle Of Avalon
Best Bred by: Blazin’s Ice Mountain
Highest Scoring Flat-Coat in Obedience Trial: Kaydin’s Wind in the Reeds (Gorden/Berkovec)