2006 Fall Supported Entry

November 24 – 27, 2006
Howard County Fairgrounds, West Friendship, MD

Northeastern Maryland KC, Friday November 24th

Judge: Elaine Mathis

6-9 Month Dogs: (1)
1 – Blazin’s Isle Of Avalon (Faina)

12-18 Month Dogs: (2)
1 – Mei Dan Paarma (Cairnes/Williams)
2 – Dare’s Armaden Take Control (Dornak/Yates)

Bred By Exhibitor Dogs: (2)
1 – Sirius’ Eager Pajama Game (Decker)
2 – Evening Star’s Air Apparent (McCoy)

Open Dogs: (2)
1 – Bertschire’s Best In Moe JH (Strozeski/Holsinger/Lin)
2 – Blacfriar Satchelstriumph (Pinkman/Wolklin)

Winners Dog: Mei Dan Paarma
Reserve Winners: Dare’s Amarden Take Control

6-9 Month Bitches: (2)
1 – Windsor’s Champagne Faberge (Brumley /Pool)

12-18 Month Bitches: (5)
1 – Bertschire Evolution (Reinhardt/Holsinger)
2 – Dare’s Whatever It Takes (Yates)
3 – Tohamwae Blmflat Cinnamon Girl (Cairnes)
4 – Dare’s Winner Takes All (Yates)

Bred By Exhibitor Bitches: (1)
1 – Sirius’ Catastrophic Nor Easter (Decker)

Open Bitches: (1)
1 – Flat Castle’s Luck Be A Lady (Runyan)

Winners Bitch: Bertschire Evolution
Reserve Winners: Sirius’ Catastrophic Nor Easter

Best Of Breed: Ch Valhala’s Burning Ring Of Fire (Wilson/Doheny)
Best Of Winners: Bertschire Evolution
Best Of Opposite: Ch Blacfriar Play It Again Syd UD RE JH NA OAJ NAP NJP (Hill)

CRFCRC Fall 2006 Supported
Chesapeake KC, Saturday November 25th

Sweepstakes Results – Judge, Helen Szostak

6-9 Month Dogs: (1)
1 – Blazin’s Isle Of Avalon (Faina)

9-12 Month Puppy Dogs: (2)
1 – Meadowrue Original Dance (Bernhardt)
2 – Meadowrue Mackapple Orchard (Mackintosh)

12-15 Month Junior Dogs: (4)
1 – Shasta Whisky River (Reynolds)
2 – Victory’s Echoes Of Zu (Hutchinson)
3 – Mei Dan Paarma (Cairnes/Williams)
4 – Dare’s Amarden Take Control (Dornak/Yates)

15-18 Month Junior Dogs: (2)
1 – Bertschire Fly By Night (Holsinger/Goulding)
2 – Flashback’s Poetry In Motion (Driscoll/Buttion)

6-9 Month Bitches: (5)
1 – Blazin’s Impossible Choice (Terchek/Buttion)
2 – Quillquest Pip’s Pearl (Impey)
3 – Shalyn’s Night For A Moondance (Lilley)
4 – Blazin’s Ice Mountain (Buttion/Archambeault)

9-12 Month Bitches: (2)
1 – Bertschire House On Fire (Holsinger/Goulding)
2 – Windsor’s Champagne Faberge (Brumley/Pool)

12-15 Month Junior Bitches: (5)
1 – Victory Deep Blue Sea (Gladson)
2 – Tohamwae Blmtflat Cinnamon Girl (Cairnes)
3 – Andromede De La Source D’Edesse (Runyan)
4 – Dare’s Whatever It Takes (Yates)

15-18 Month Junior Bitches: (1)
1 – Bertschire Evolution (Reinhardt/Holsinger)

Best Puppy in Sweepstakes: Victory Deep Blue Sea
Best Opposite Puppy in Sweepstakes: Bertschire Fly By Night

7-9 Year Veteran Dogs: (3)
1 – Ch Darktarn Neptune’s Raven (Butsavage & Brumley)
2 – Ch Sirius’ All Rds Lead To Rome (Decker)
3 – Ch Banquo KC’s Sunshine Band (Appa/Quade/Leigh/McElrath)

9-11 Year Veteran Dogs: (2)
1 – Ch Blazin’s Carpe Diem UD SH (Borden)
2 – Ch Blazin’s Cill Padraig (Garland)

7-9 Year Veteran Bitches: (3)
1 – Ch Bertschire’s Avalanche CDX MH OA OAJ (Bulger/Slavin)
2 – Ch Blazin Dunlin Of Tidalflats JH (Boraczek/Williams)
3 – Ch Quillquest Double Dare CD JH (Yates/Impey)

11 & Over Veteran Bitches: (1)
1 – Ch Blazin’s Brightest Star (Decker)

Best in Veteran Sweeps: Ch Blazin’s Carpe Diem UD SH
BOS in Veteran Sweeps: Ch Blazin’s Brightest Star

Regular Class Results – Judge, Karin Ashe

6-9 Month Dogs: (1)
1 – Blazin’s Isle Of Avalon (Faina)

9-12 Month Dogs: (2)
1 – Meadowrue Original Dance (Bernhardt)
2 – Meadowrue Mackapple Orchard (Mackintosh)

12-18 Month Dogs: (5)
1 – Victory’s Echoes Of Zu (Hutchinson)
2 – Shasta Whisky River (Reynolds)
3 – Dare’s Amarden Take Control (Dornak/Yates)
4 – Flashback’s Poetry In Motion (Driscoll/Buttion)

Bred By Exhibitor Dogs: (2)
1 – Evening Star’s Air Apparent (McCoy)
2 – Sirius’ Eager Pajama Game (Decker)

Open Dogs: (3)
1 – Mei Dan VinBar (Hyland)
2 – Bertschire’s Best In Moe JH (Strozeski/Holsinger/Lin)
3 – Blacfriar Satchelstriumph (Pinkman/Wolklin)

Winners Dog: Mei Dan VinBar
Reserve Winners:Victory’s Echoes Of Zu

6-9 Month Bitches: (5)
1 – Blazin’s Impossible Choice (Terchek/Buttion)
2 – Shalyn’s Night For A Moondance (Lilley)
3 – Quillquest Pip’s Pearl (Impey)
4 – Neverland’s April Of Claymore (Jenkins)

9-12 Month Bitches: (1)
1 – Windsor’s Champagne Faberge (Brumley/Pool)

12-18 Month Bitches: (5)
1 – Bertschire’s Evolution (Reinhardt/Holsinger)
2 – Tohamwae Blmtflat Cinnamon Girl (Cairnes)
3 – Andromede De La Source D’Edesse (Runyan)
4 – Dare’s Whatever It Takes (Yates)

Bred By Exhibitor Bitches: (5)
1 – Blazin’s Ice Mountain (Buttion/Archambeault)
2 – Zenahaven Baroness Eleanor (Donohue/Kastner)
3 – Sirius’ Catastrophic Nor Easter (Decker)
4 – Victory Deep Blue Sea (Gladson)

American-Bred Bitches (1)
1 – Homeport Passage To Riverwind (Beach)

Open Bitches: (5)
1 – Destiny Athercroft Watch This (Marsh/Turkelson/Fippin)
2 – Rockapella Char-Will’s In Shambala (Rakowsky/Williams)
3 – Shalyn’s Queen Of The Opry RN (Irby/Bebout)
4 – Flat Castle’s Luck Be A Lady (Runyan)

Winners Bitch: Destiny Athercroft Watch This
Reserve Winners: Blazin’s Impossible Choice

Veteran Dogs: (2)
1 – Ch Darktarn Neptune’s Raven (Butsavage/Brumley)
2 – Ch Banquo KC’s Sunshine Band (Appa/Quade/Leigh/McElrath)

Veteran Bitches: (1)
1 – Ch Quillquest Double Dare CD JH (Yates)

Field Dogs: (1)
1 – Ch Blazin’s Carpe Diem UD SH (Borden)

Field Bitches: (1)
1 – Ch Wingmaster Gale Force At Victory CD SH (Gladson)

Working Dogs: (4)
1 – Ch Tidalflats’ Sea Skiff JH (Boraczek/Williams)
2 – Ch Bertschire’s Perk You Up Java JH (LeBel/Holsinger)
3 – Ch Huntlane Chasin’ Daises JH (Bulger)
4 – Ch Rowansgaard Diggory Venn CD JH NA NAJ (Garland)

Working Bitches: (3)
1 – Ch TLC & Shalyn Rhythm O’The Island CD JH AX OAJ NAP (Lilley)
2 – Ch Comics New Boundaries At Pennfield CDX AX AXJ JH (Crain)
3 – Ch Tidalflats’ Selkie JH (Boraczek/Williams)

Best Of Breed: Ch Valhala’s Burning Ring Of Fire
Best Of Winners: Mei Dan VinBar
Best Of Opposite: Ch Blazin’s Gardez La Foi (Buttion/Archambeault)

Brood Bitch: (2)
1 – Ch Blazin’s Enchanted Forest CD RN AX AXJ (Buttion/Archambeault/Bialozor)
2 – Ch TLC & Shalyn’s Rhythm O’The Island CD JH AX OAJ NAP (Lilley)

Brace: (1)
1 – Ch TLC & Shalyn Rhythm O’The Island CD JH AX OAJ NAP & Ch TLC & Ch Shalyn Not Jst A Pretty Face RN NA NAJ (Lilley)

Upper Marlboro KC, Sunday November 26th

Judge: Terry Stacey

6-9 Month Dogs: (1)
1 – Blazin’s Isle Of Avalon (Faina)

12-18 Month Dogs: (5)
1 – Dare’s Amarden Take Control (Dornak/Yates)
2 – Shasta Whisky River (Reynolds)
3 – Mei Dan Paarma (Cairnes)
4 – Flashback’s Poetry In Motion (Driscoll/Buttion)

Bred By Exhibitor Dogs: (2)
1 – Evening Star’s Air Apparent (McCoy)
2 – Sirius’ Eager Pajama Game (Decker)

Open Dogs: (2)
1 – Wyndfield’s Conowingo Zephyr (Horasek/Wimmers/Millikin)
2 – Blacfriar Satchelstriumph (Pinkman/Wolklin)

Winners Dog: Evening Star’s Air Apparent
Reserve Winners:Dare’s Amarden Take Control

6-9 Month Bitches: (3)
1 – Blazin’s Ice Mountain (Buttion/Archambeault)
2 – Shalyn’s Night For A Moondance (Lilley)
3 – Blazin’s Impossible Choice (Terchek/Buttion)

9-12 Month Bitches: (1)
1 – Windsor’s Champagne Faberge (Brumley/Pool)

12-18 Month Bitches: (1)
1 – Tohamwae Blmtflat Cinnamon Girl (Cairnes)
2 – Dare’s Winner Takes All (Yates)
3 – Dare’s Whatever It Takes (Yates)

Bred By Exhibitor Bitches: (3)
1 – Sirius’ Catastrophic Nor Easter (Decker)

American-Bred Bitches (1)
1 – Homeport Passage To Riverwind (Beach)

Open Bitches: (4)
1 – Coastalight Moon River (Reynolds)
2 – Rockapella Char-Will’s In Shambala (Rakowsky/Williams)
3 – Shalyn’s Queen Of The Opry RN (Irby/Bebout)

Winners Bitch: Tohamwae Blmtflat Cinnamon Girl
Reserve Winners: Dare’s Winner Takes All

Best Of Breed: Ch Valhala’s Burning Ring Of Fire (Wilson/Doheny)
Best Of Winners: Evening Star’s Air Apparent
Best Of Opposite: Ch Blazin’s Gardez La Foi (Buttion/Archambeault)

National Capital KC, Monday November 27th

Judge: Anne Bolus

6-9 Month Dogs: (1)
1 – Blazin’s Isle Of Avalon (Faina)

12-18 Month Dogs: (1)
1 – Shasta Whisky River (Reynolds)

Bred By Exhibitor Dogs: (2)
1 – Evening Star’s Air Apparent (McCoy)
2 – Sirius’ Eager Pajama Game (Decker)

Open Dogs: (2)
1 – Blacfriar Satchelstriumph (Pinkman/Wolkin)

Winners Dog: Evening Star’s Air Apparent
Reserve Winners:Blacfriar Satchelstriumph

12-18 Month Bitches: (1)
1 – Dare’s Whatever It Takes (Yates)

Bred By Exhibitor Bitches: (1)
1 – Sirius’ Catastrophic Nor Easter (Decker)

Open Bitches: (2)
1 – Coastalight Moon River (Reynolds)
2 – Dare’s Winner Takes All (Yates)

Winners Bitch: Coastalight Moon River
Reserve Winners: Sirius’ Catastrophic Nor Easter

Best Of Breed: Ch Valhala’s Burning Ring Of Fire (Wilson/Doheny)
Best Of Winners: Coastalight Moon River
Best Of Opposite: Ch Blazin’s Gardez La Foi (Buttion/Archambeault)