2004 Spring Supported Entry

April 2 – 3, 2004
Maryland Sporting Dog Association

Maryland Sporting Dog Association, Friday April 2nd

Breed Results: Judge, Jan Krohne

Best of Breed: Ch Huntlane Purdey Of Birdmark JH (Berube)
Best of Opposite Sex: Ch Blazin’s Enchanted Forest OA OAJ (Buttion/Archambeault/Bialozor)
Winners Dog: Tidalflats’ Sea Skiff (Boraczek/Williams)
Winners Bitch: Tidalflats’ Selkie (Boraczek/Williams)
Reserve Winners Dog: Westlawn Black Lightning (Lane)
Reserve Winners Bitch: Homeport Passage To Riverwind (Beach)
Best Puppy: Homeport Passage To Riverwind (Beach)

Maryland Sporting Dog Association, Saturday April 3rd

Sweepstakes Results – Judge, Jerry Clark

Best in Sweeps: Ch Salasana Double Arrow (Buttion/Archambeault)
Best Opposite Sex in Sweeps: Salasana Blazin Arrow (Buttion/Archambeault)
Best Veteran in Sweeps: Ch Blazin’s Back O’The Moon UD JH AX NAP NJP (Daniels/Buttion/Archambeault)
Best Opposite Veteran in Sweeps: Ch Blazin’s Cosmic Thing NA NAJ (Buttion/Archambeault)

Breed Results – Judge, Ann Yuhasz

Best of Breed: Cloud Dancer’s Endless Gossip (Van De Horst) Group IV
Best of Opposite Sex: Omega’s Sterling Flyer (Cramer/Weiss/Orton/Orton) *NEW CHAMPION*
Winners Dog / Best of Winners: Cloud Dancer’s Endless Gossip (Van De Horst)
Winners Bitch: Omega’s Sterling Flyer (Cramer/Weiss/Orton/Orton)
Field Trial Dog: Ch Blazin’s Carpe Diem UD SH (Borden)
Working Dog: Ch Blazin’s Back O’The Moon UD JH AX NAP NJP (Daniels/Buttion/Archambeault)
Field Trial Bitche: Ch Rainbow Autumn’s First Frost CDX SH (Ciarico)
Working Bitches: Flatcastle Serendipity JH (Newitt/Meaney)
Reserve Winners Dog: Cloud Dancer’s Jet To Bertschire (Holsinger/Goulding/Kanipe/Slavin)
Reserve Winners Bitch: Blazin’s Fire On The Mountain (Fong)
Best Puppy: Homeport Passage To Riverwind (Beach)

Chesapeake KC, Sunday April 4th

Sweepstakes Results- Judge, Karen Wilson

Best in Sweeps: Salasana Blazin Arrow (Buttion/Archambeault)
Best Opposite Sex in Sweeps: Ch Salasana Double Arrow (Buttion/Archambeault)
Best Veteran in Sweeps: Ch Blazin’s Back O’The Moon UD JH AX NAP NJP (Daniels/Buttion/Archambeault)
Best Opposite Veteran in Sweeps: Ch Blazin’s Cosmic Thing NA NAJ (Buttion/Archambeault)

                                                                             Breed Results – Judge, Donald Booxbaum

Best of Breed: Ch Quillquest’s Etched In Stone JH OA AXJ (McLean)
Best of Opposite Sex: Ch Omega’s Sterling Flyer (Cramer/Weiss/Orton/Orton)
Winners Dog / Best of Winners: Westlawn Black Lightning (Lane)
Winners Bitch: Tidalflats’ Selkie (Boraczek/Williams)
Field Trial Dog: Ch Blazin’s Carpe Diem UD SH (Borden)
Working Dog: Ch Blazin’s Back O’The Moon UD JH AX NAP NJP (Daniels/Buttion/Archambeault)
Field Trial Bitche: Ch Bertschire’s Avalanche CD SH (Bulger/Slavin)
Working Bitches: Flatcastle Serendipity JH (Newitt/Meaney)
Reserve Winners Dog: Tidalflats’ Brigatine (Torre)
Reserve Winners Bitch: Blazin’s Fire On The Mountain (Fong)
Best Puppy: TLC’S Double Rainbow Keepsake (Hedrick/VanBuren)

High FCR In Trial: Banquo’s Strikes Our Fancy CD JH (Howley), Novice A
Best Jr. In Show: Alexandra Bialozor & Ch Blazin’s Enchanted Forest OA OAJ (Buttion/Archambeault/Bialozor)