2003 Fall Supported Entry

November 22 – 23, 2003
Howard County Fairgrounds

Well, we’ve just finished up the supported weekend at the Turkey Cluster and, by all accounts, it was a big success!! This event gets bigger and bigger every year. A small group of people made this weekend so successful and deserve thanks!! Thanks to all the volunteers from the club who made this event so special. Congratulations to all the winners!!

Very special thanks go to Janet Ciarico & Sandy Howley!! They were not only the Supported Co-Chairs but they also made all of our wonderful trophies.

Chesapeake KC, Saturday November 22nd
Sweepstakes Results – Judge, Ms. Carol S. Brown

9-12 Month Dogs: (2)
1 – Salasana Double Arrow (Dawn Buttion & Marty Archambeault)
2 – Wingmaster Harrison Makit Hapn (Joyce Stewart)

12-18 Month Dogs: (2)
1 – Ravenswood Lone Star Classic (Erica Wallace & Carlton Bergman)
2 – Bl Mtn Flats Geronimo (Michael Cairnes & Kolby Krammes)

6-9 Month Bitches: ()
1 – Quillquest Joyful Jess (Gillian Impey)
2 – Flat Castle’s Luck Be a Lady (Nikki & Chris Runyan)
3 – Homeport Passage to Riverwind (Cheryl & Foster Beach)
4 – Comics New Boundaries at Pennfield (Christel Crain)

9-12 Month Bitches: ()
1 – Salasana Blazin Arrow (Dawn Buttion & Marty Archambeault)
2 – Blazin’s Fire on the Mountain (Diane Fong)
3 – Bertschire a Flatout Joyride (Nikki Runyan & Andrea Holsinger)
4 – Streett’s End Just Add Water (Laurie Stewart)

12-18 Month Bitches: ()
1 – Light-Foot’s Once in a Blue Moon (S. Hope Meaker)
2 – Riversong’s Dream Catcher (Janet & Cary Ciarico)
3 – Riversong Rainbow’s Dream (Lauren Weidner)
4 – Bl Mtn Flats Poccahanis (Michael Cairnes & Debra Edwards)

Best Puppy in Sweepstakes: Light-Foot’s Once in a Blue Moon
Best Opposite Puppy in Sweepstakes: Salasana Double Arrow

7-9 Year Dogs: ()
1 – Ch Athercroft If It Fields Good (Ruth Marsh)
2 – Ch Blazin’s Back O’ The Moon UD JH AX (Melody Daniels, Dawn Buttion, & Marty Archambeault)
3 – Ch Flatford Darkside of the Moon (Todd Farwell)
4 – Ch Blazin’s Carpe Diem CDX SH (Scott & Tina Borden)

9-11 Year Dogs: (1)
1 – Light-Foot’s Eclipse CD SH (John & Sandy Bulger)

7-9 Year Bitches: (3)
1 – Ch Light-Foot’s Top O’the Morn CDX (S. Hope Meaker)
2 – Ch Bertschire’s Bad to the Bone (Jeanne Lin & Donna Slavin)
3 – Ch Blazin’s Cosmic Thing NA NAJ (Dawn Buttion & Marty Archambeault)

9-11 Year Bitches: (1)
1 – Ch Blazin Alluvion Solitaire CD OAP NJP (Dawn Buttion & Marty Archambeault)

11 & Over Bitches: (2)
1 – Ch Lyric Queen of the Mountain CDX JH NA NAJ (Dawn Buttion & Marty Archambeault)
2 – Ch Hy-Tymes Virginia Reel CDX MH AX (Judy Gladson, Mark Delventhal, & Lynn Sutton)

Best in Veteran Sweeps: Light-Foot’s Eclipse CD SH
BOS in Veteran Sweeps: Ch Light-Foot’s Top O’the Morn CDX

                                                                  Regular Class Results – Judge, Mr. Don L. Evans

9-12 Month Dogs: (2)
1 – Salasana Double Arrow (Dawn Buttion & Marty Archambeault)
2 – Wingmaster Harrison Makit Hapn (Joyce Stewart)

12-18 Month Dogs: (1)
1 – Ravenswood Lone Star Classic (Erica Wallace & Carlton Bergman)

Bred By Exhibitor Dogs: (1)
1 – Tidalflats Sea Skiff (Jane Boraczek & Cliff Williams)

Open Dogs: ()
1 – Quillquest Helios Hunter (Kathryn & Edward McQuaid)
2 – Quillquest Instant Ikon (Debbie Brady, Richard Streett, & Gillian Impey)
3 – Tidalflats Lord Boeller (Paula & Dan Cinti)
4 – Tidalflats Brigantine (Marie & Jack Torre)

Winners Dog: Quillquest Helios Hunter
Reserve Winners: Quillquest Instant Ikon

6-9 Month Bitches: (3)
1 – Homeport Passage to Riverwind (Cheryl & Foster Beach)
2 – Comics New Boundaries at Pennfield (Christel Crain)
3 – Flat Castle’s Luck be a Lady (Nikki & Chris Runyan)

9-12 Month Bitches: ()
1 – Salasana Blazin Arrow (Dawn Buttion & Marty Archambeault)
2 – Street’s End Black Ice (Laurie Stewart)
3 – Blazin’s Fire on the Mountain (Diane Fong)
4 – Street’s End Just Add Water (Laurie Stewart)

12-18 Month Bitches: (1)
1 – Riversong Rainbow’s Dream (Lauren Weidner)

Bred By Exhibitor Bitches: ()
1 – Light-Foot’s Once in a Blue Moon (S. Hope Meaker)
2 – Riversong’s Dream Catcher (Janet & Cary Ciarico)
3 – Quillquest Joyful Jess (Gillian Impey)
4 – Tidalflats’ Selkie (Jane Boraczek & Cliff Williams)

Open Bitches: ()
1 -Bertschire Not Even a Mouse (Cheryl Beach & Donna Slavin)
2 – Claymore’s Tinker Bell CD JH (Peter Alea & Al Jenkins)
3 – Bl Mtn Flats Poccahanis (Michael Cairnes & Debra Edwards)
4 – Darkside All Night Long (Kathi Morgan & Debra Edwards)

Winners Bitch: Bertschire Not Even a Mouse
Reserve Winners: Light-Foot’s Once in a Blue Moon

Veteran Dogs: (3)
1 – Ch Athercroft If It Fields Good (Ruth Marsh)
2 – Ch Twin Oaks Primetime (Kathryn & Lee Leonhardt)
3 – Ch Flatford Darkside of the Moon (Todd Farwell)

Field Dogs: (3)
1 – Ch Blazin’s Carpe Diem CDX SH(Scott & Tina Borden)
2 – Ch Allegro’s Free Man in Paris SH (Linda & Mark Reynolds)
3 – Ch Victory’s Bird in the Hand CD SH (Joyce Stewart)

Working Dogs: (3)
1 – Ch Blazin’s Back O’ The Moon UD JH AX (Melody Daniels, Dawn Buttion, & Marty Archambeault)
2 – Ch Hallbent Most Happy Fella JH (Kathryn Leonhardt)
3 – Ch Bertschire Absolut Decision CD JH (Nikki Runyan & Kass Goulding)
4 – Ch Whitland Hy Frequency JH (Laurie Stewart)

Field Bitches: (2)
1 – Ch Rainbow Autumn’s First Frost CDX SH (Cary & Janet Ciarico)
2 – Ch Bertschire’s Avalanche CD SH (John & Sandy Bulger and Donna Slavin)

Working Bitches: (3)
1 – Ch Rainbow’s Autumn Splendor CDX JH AX AXJ (Lauren Weidner)
2 – Allegro’s Free Valley Sunrise JH (Penny Woodward)
3 – Ch Wingmaster Gale Force at Victory CD JH (Judy Gladson)

Best Of Breed: Ch Darktarn Neptune’s Raven (Marion Butsavage & Jane Brumley)
Best Of Winners: Bertschire Not Even a Mouse (Cheryl Beach & Donna Slavin)
Best Of Opposite: Ch Blazin’s Enchanted Forest (Dawn Buttion & Marty Archambeault)

Stud Dog: (2)
1 – Ch Athercroft If It Fields Good (Ruth Marsh)
2 – Ch Blazin’s Back O’ The Moon UD JH AX (Melody Daniels, Dawn Buttion, & Marty Archambeault)

Brood Bitch: (1)
1 – Ch Rainbow Autumn’s First Frost CDX SH (Cary & Janet Ciarico)

Brace: (1)
1 – Ch Athercroft Did It Mai Way & Ch Athercroft if it Fields Good (Ruth Marsh)

Upper Marlboro KC, Sunday November 23rd
Judge: Mr. James M. Burns

9-12 Month Dogs: (1)
1 – Salasana Double Arrow (Dawn Buttion & Marty Archambeault)

Open Dogs: ()
1 – Quillquest Instant Ikon (Debbie Brady, Richard Streett, & Gillian Impey)
2 – Banquo’s Zoom-Zoom-Zoom (David Fortier, Lyla Lippert, P Leight & D McElrath)
3 – Quillquest Helios Hunter (Kathryn & Edward McQuaid)
4 – Bl Mtn Flats Geronimo (Michael Cairnes & Kolby Krammes)

Winners Dog: Salasana Double Arrow (Dawn Buttion & Marty Archambeault) *NEW CH*
Reserve Winners: Quillquest Instant Ikon

6-9 Month Bitches: (3)
1 – Comics New Boundaries at Pennfield (Christel Crain)
2 – Flat Castle’s Luck be a Lady (Nikki & Chris Runyan)
3 – Homeport Passage to Riverwind (Cherl & Foster Beach)

9-12 Month Bitches: ()
1 – Street’s End Black Ice (Laurie Stewart)
2 – Salasana Blazin Arrow (Dawn Buttion & Marty Archambeault)
3 – Bertschire a Flatout Joyride (Nikki Runyan & Andrea Holsinger)
4 – Salasana Silver Arrow (Judith Tercheck)

12-18 Month Bitches: (1)
1 – Riversong Rainbow’s Dream (Lauren Weidner)

Bred By Exhibitor Bitches: (1)
1 – Riversong’s Dream Catcher (Janet & Cary Ciarico)

Open Bitches: (3)
1 – Darkside All Night Long (Kathi Morgan & Debra Williams)
2 – Claymore’s Tinker Bell CD JH (Peter Alea & Al Jenkins)
3 – Bl Mtn Flats Poccahanis (Michael Cairnes & Debra Edwards)

Winners Bitch: Riversong’s Dream Catcher(Janet & Cary Ciarico)
Reserve Winners: Darkside All Night Long (Kathi Morgan & Debra Williams)

Working Bitches: (1)
1 – Ch Bertschire’s Avalanche CD SH (John & Sandy Bulger and Donna Slavin)

Best Of Breed: Ch Hallbent Most Happy Fella JH (Kathryn Leonhardt)
Best Of Winners: Salasana Double Arrow(Dawn Buttion & Marty Archambeault)
Best Of Opposite: Ch Blue Mt’s Jetta of Char-Will (Williams)

Obedience: (Qualifiers)
Novice A – Allegro’s Free Valley Sunrise JH (Penny Woodward)*NEW CD*
Novice B – Ryan’s Maxmillion (Jane Williams)