Best Puppy: Victory’s Quidditch Seeker (Gladson/Fudge)
Best Opposite Puppy: Blazin’s Quigley Down Under (Ambrose/Buttion)

Best Adult: Covellyn’s Dublin Driver by wfs JH WC (Fudge/Gladson)
Best Opposite Adult: Victory’s Party Boat CGC (Gladson/Fudge)

Best Pet: Athercroft Gryphonwynd of Ponus Ridge (Conze)

Best Veteran: Ch Allegro Rock Me On The Water MH WCX (Reynolds)
Best Opposite Veteran: Victory’s Even Keel (Nicholson/Gladson)

Best Special: GCh Blazin’s Off Road Drive’N BN RI AX AXJ NF (Buttion/Archambeault)
Best Opposite Special: Ch Coastalight Crown Jewel JH WCX (Reynolds)

Our 22nd Fun Match will be held on Saturday, April 27th at Heron Hill Farm (The Codys') in Woodbine, MD. Due to scheduling conflicts, we will not have Obedience this year, but we will have an opportunity to try out a Rally course. You can find more details in the Match Premium.

Obedience
Highest Scoring In Regular- Ch Wingmaster Prevailing Wind (Senseney) (1st Novice)
Highest Scoring in Non-Regular - Eagletarn Mistral Wind CGC (Stoner) (1st Beginner Novice)

Conformation
Best Puppy - Blazin's Off Road Drive'N (Buttion/Archambeault)
Best Adult - Coastalight Crown Jewel (Reynolds)
Best Opp Adult - Victory On The Wing (Cody/Gladson)
Best Pet – MACH Victory’s Follow The Leader CDX RE JH MX MJB XF T2B WCX (Cody)
Best Opp Pet - Blazin's Keep the Faith CDX BN RE (Stoner)
Best Veteran - GCh Blazin’s Krazy Glue BN RN (Buttion/Archambeault)
Best Opp Veteran - Bear Country Home On The Range CD SH (Senseney)
Best Special - Ch Allegro Rock Me On The Water MH WCX (Reynolds)
Best Opp Special - Ch Blazin's Magic Marker RN (Buttion/Archambeault)
Best Brace - Ch Blazin's Magic Marker & Blazin's Off Road Drive’N (Buttion/Archambeault)

Obedience
Highest Scoring In Regular- Gamekeeper's Endless Drive CDX BN RN JH WC (1st Open)

Highest Scoring in Non-Regular - Ch Victory's Gone Sailing RN SH WCX (1st Beginner Novice)

Other Qualifiers:

Blazin's Just Drive CDX JH WCX (2nd Open)
GCh Victory's Jelly Side Up RA H WC (Tied 1st Beg Nov)
Casblaidd Over The Line (2nd Beg Nov)
Ch Blactoft Tango (3rd Beg Nov)
Ch Blazin's Magic Marker (4th Beg Nov)
Blazin's Night Cap (Q Beg Nov)

Conformation
Best Puppy - Victory On The Wing (Cody)
Best Opp Puppy - Victory's Ocean Explorer (Gladson/Fudge)

Best Adult - Blazin's Night Cap (Buttion/Archambeault)
Best Opp Adult - Casblaidd Over The Line SH WCX (Fudge)

Best Pet - Bear Country Home On The Range CD SH (Senseney)
Best Opp Pet - Magic Surf's Up At Westwind RN JH WC (Stephens)

Best Veteran - Ch Victory's Gone Sailing RN SH WCX (Gladson/Fudge)
Best Opp Veteran - Ch Shasta Whisky River MH WCX (Reynolds)

Best Special - Ch Blazin's Magic Marker (Buttion/Archambeault)
Best Opp Special - Ch Flat Castle's Blissful Blue Ocean CD BN RA MH WCX (LeBel/Gladson)

Best Brace - Ch Blazin's Magic Marker & Blazin's Night Cap (Buttion/Archambeault)

Breed
Puppy
Best Puppy: Blazin Miles of Tidalflats (Cliff Williams)
Best Opposite Puppy: Victory's Ketch"N Storm (Diane Orth & Judy Gladson)
Adult
Best Adult: Victory It's Outta Here BN JH WC CGC (John and Sandy Bulger)
Best Opposite Adult: Four Corner's Charming Choice (Judy Terchek & Dawn Buttion)
Veteran
Best Veteran: GCh Blazin's Ice Mountain RN CGC (Dawn Buttion & Marty Archambeault)
Best Opposite Veteran: GCh Salasana Double Arrow CD RE JH OA AXJ NJP CGC HOF (Dawn Buttion & Marty Archambeault & Alex Bialozor)
Pet
Best Pet: Blazin's Just Drive JH WC (Scott & Tina Borden)
Best Opposite Pet: Victory's Got Game CDX RN JH AX MXJ NF WC (Diane Orth)
Special
Best Special: Ch Blazin's License To Drive (Dawn Buttion, Martin Archambeault & Bryce Archambeaut)
Best Opposite Special: GCh Salasana Double Arrow CD RE JH OA AXJ NJP CGC HOF (Dawn Buttion & Marty Archambeault & Alex Bialozor)
Junior Handler
Best Junior Handler: GCh Blazin's Ice Mountain RN CGC (Dawn Buttion & Marty Archambeault) Handler - Bryce Archambeault
Brace
Best Brace: GCh Blazin's Ice Mountain RN CGC (Dawn Buttion & Marty Archambeault)
Best Brace: Ch Blazin's Impossible Choice CGC (Judy Terchek & Dawn Buttion)
Obedience
Highest Scoring
Highest Scoring in Regular Classes: Victory's Got Game CDX RN JH AX MXJ NF WC (Diane Orth)
Highest Scoring in Non-Regular Classes: Gamekeeper's Endless Drive (Ann Gudeczauskas)

BreedHenri Tuthill

PuppyBest Puppy: Victory's ... Brady (Sandy & John Bulger)
AdultBest Adult: Affinity Just In Time (Miris McNichol & Sophia Fanous)
Best Opposite Adult: Blazin's Kiss Me Kate (Judy Riedel)
VeteranBest Veteran: BOSS GCh Blazin's Gardez La Foi CD GN RE NA NAJ NAP NJP NF CGC (Dawn Buttion & Marty Archambeault)
Best Opposite Veteran: GCh Salasana Double Arrow CD RE JH OA AXJ NJP CGC HOF (Dawn Buttion & Marty Archambeault)
PetBest Pet: Magic Surf’s Up At Westwind RN WC (Monica & Bill Stephens)
Best Opposite Pet: Light-foot’s Texas Two Step CD RE (Peg Forte)
SpecialBest Special: Ch. Flashback's Sweet Talkin' Guy CD RE JH NAJ WC CGC (Melody Daniels)
Best Opposite Special: Ch Blazin Jurel of Tidalflats CGC (Cliff Williams)
Best Brace: GCh Athercroft Notforamelon Bucks (Ruth Marsh & Dee Turkelson)
Athercroft Haute to Trot (Ruth Marsh & Dee Turkelson)

Breed

Puppy

Best Puppy:
Blazin's License To Drive
(Dawn Buttion, Martin Archambeault & Bryce Archambeaut)
Best Opposite Puppy:
Blazin's Life Is Good
(Scott & Tina Borden)
Adult

Best Adult:
Victory’s Jelly Side Up
(Judy Gladson & Jim Beliveau)
Best Opposite Adult:
Allegro Rock Me on the Water JH WCX
(Mark & Linda Reynolds)
Veteran

Best Veteran:
GCh Salasana Double Arrow CD RE JH OA AXJ NJP CGC HOF
(Dawn Buttion & Marty Archambeault)
Best Opposite Veteran:
BOSS GCh Blazin's Gardez La Foi CD GN RE OA OAJ NAP NJP NF CGC
(Dawn Buttion & Marty Archambeault)
Pet

Best Pet:
Victory's Got Game CD JH AX AXJ NF WC
(Diane Orth)
Best Opposite Pet:
Deep Run Joyful Tail of Victory CGC
(Phyllis Giroux, Judy Gladson & Helenmary Cody)
Special

Best Special:
GCh Victory Deep Blue Sea RN JH WC
(Judy Gladson)
Best Opposite Special:
Ch Fishercreek Magic Johnson RA CGC
(Ruth Marsh)
Junior Handler

Best Junior Handler:
Blazin's License To Drive
(Dawn Buttion, Martin Archambeault & Bryce Archambeaut)
Brace

Best Brace:
Allegro Rock Me on the Water JH WCX
(Mark & Linda Reynolds)
Best Brace:
Ch Coastalight Moon River MH WCX
(Mark & Linda Reynolds)
6-9 month Dog
9-12 month Dog
12 - 15 month Dog
Bred-by Exhibitor Dog
Open Dog
9 - 11 year Veteran Dog
6-9 month Bitch
Bred-by Exhibitor Bitch
Open Bitch
7 - 9 year Veteran Bitch
9 - 11 year Veteran Bitch
11+ Veteran Bitch
Obedience
Bob Crowley

Highest Scoring

Highest Scoring in Regular Classes:
CH Victory Fair Winds N Following Seas RN SH WCX
(Judy Gladson)
Highest Scoring in Non-Regular Classes:
Ch Fishercreek Magic Johnson RA CGC
(Ruth Marsh)
Novice

1st:
CH Victory Fair Winds N Following Seas RN SH WCX
(Judy Gladson)
Open
Utility
Beginner Novice

1st:
Ch Fishercreek Magic Johnson RA CGC
(Ruth Marsh)
2nd:
Blazin's Keep The Faith
(Marla Stoner)
3rd:
Victory It's Outta Here CGC
(John and Sandy Bulger)
4th:
Ch Four Corners Bow and Arrow JH WC
(Judy Terchek and Dawn Buttion)
Qualified:
GCh Blazin's Ice Mountain RN CGC
(Dawn Buttion & Marty Archambeault)
Graduate Novice
Graduate Open
Veterans Novice

1st:
Victory's Clear Sailing CDX RE MH OA NAJ NF WCX HOF
(Judy Gladson)
Breed
Cathy Story, Sunkota Goldens, Fairfax Station, Virginia

Puppy

Best Puppy:
Victory's Got Game - "Canyon"
(Diane Orth)
Best Opposite Puppy:
Blazin's Krazy Glue - "Gooey"
(Dawn Buttion & Marty Archambeault & Bryce)
Adult

Best Adult:
Blazin’s Jamaican Me Happy - "Marley"
(Nathan & Rebecca Black)
Best Opposite Adult:
Explicit Secret Dreams - "Tilly"
(Cary & Janet Ciarico)
Veteran

Best Veteran:
Ch Quillquest Instant Ikon CD RE - “Ike"
(Richard Streett & Deb Brady)
On Right
Best Opposite Veteran:
Ch Salasana Silver Arrow - "Jetta"
(Judy Terchek)
Pet

Best Pet:
Blazin's Hot Wheels CDX JH AX AXJ - "Aston"
(Scott & Tina Borden)
Best Opposite Pet:
Homeport Passage to Riverwind - "Hannah"
(Cheryl & Foster Beach)
Special

Best Special:
Ch Streett's End Nothin But CD RE CGC - "Trouble"
(Richard Street and Deb Brady)
Best Opposite Special:
Ch Huntlane Chasin' Daisies CD SH WCX - "Chase"
(John & Sandy Bulger)
Junior Handler

Best Junior Handler:
Ch Blazin’s Ice Mountain - “Chili”
(Bryce Archambeault)
Brace

Best Brace:
“Trouble” and “Ike”
(Richard Streett)
Obedience
Bob Crowley, Mt. Airy, Maryland

Highest Scoring

Highest Scoring in Regular Classes:
Wingmaster Stell R Aura - "Aura" (Novice)
(Linda Arble)
Highest Scoring in Non-Regular Classes:
Ch Quillquest Instant Ikon CD RA - “Ike” (Graduate Novice)
(Richard Streett)
Breed
Nena Dee

Puppy

Best Puppy:
Blazin's Just Drive
(Bryce Archambeault, Dawn Buttion & Marty Archambeault)
Best Opposite Puppy:
Victory Flight to Riverwind
(Cheryl & Foster Beach)
Adult

Best Adult:
Blazin's Ice Mountain
(Dawn Buttion & Marty Archambeault)
Best Opposite Adult:
Blazin's Isle of Avalon
(Shari Faina and Jim Kurdziel)
Open Dog

1st:
Blazin's Isle of Avalon
(Shari Faina and Jim Kurdziel)
Veteran

Best Veteran:
Ch Blazin's Enchanted Forest CD RA AX AXJ NAP NJP CGC
(Dawn Buttion & Marty Archambeault & Alexandria Bialozor)
Best Opposite Veteran:
Ch. Blazin's Carpe Diem UD SH WCX CGC HOF
(Scott and Tina Borden)
Pet

Best Pet:
SR Banquo's Strikes Our Fancy CDX SH WCX CGC
(Sandy Howley)
Best Opposite Pet:
Wiley Creek's Benning
(Gale & Hunt Cleveland)
Special

Best Special:
Ch Victory Deep Blue Sea
(Judy Gladson)
Best Opposite Special:
Ch Salasana Double Arrow CD RN JH OA AXJ CGC HOF
(Dawn Buttion & Marty Archambeault & Alexandra Bialozor)
Junior Handler

Ch Blazin's Enchanted Forest CD RA AX AXJ NAP NJP CGC
(Dawn Buttion & Marty Archambeault & Alexandria Bialozor)
Handler: Bryce Cameron Archambeault
9-12 month Dog

1st:
Victory Flight to Riverwind
(Cheryl & Foster Beach)
6-9 month Dog

1st:
Heronbeck Barley
(Gale & James Cleveland)
3-6 month Dog

1st:
Banquo All the Bells and Whistles
(Sandy Howley)
Bred-by Exhibitor Bitch

1st:
Blazin's Ice Mountain
(Dawn Buttion & Marty Archambeault)
9-12 month Bitch

1st:
Victory Fair Winds N Following Seas
(Judy Gladson)
2nd:
Windfall's Overachiever
(Janet Boss)
6-9 month Bitch

1st:
Blazin's Just Drive
(Bryce Archambeault, Dawn Buttion & Marty Archambeault)
2nd:
Blazin Jurel of Tidalflats
(Jane Boraczek & Cliff Williams)
3rd:
Swallowsflight Freya-Gaia
(Judy Gladson)
4th:
Lola Belle Highland Fling
(Josh & Heather Winkel)
Obedience
Cher Snyder

Sub Novice

1st:
Ch Blazin's Gardez La Foi RN NAP NJP
(Dawn Buttion & Marty Archambeault)
2nd:
Bertschire's Acceleration
(Sylvia Horasek & Larry Wimmers)
3rd:
Lola Belle Highland Fling
(Josh & Heather Winkel)
Highest Scoring

Highest Scoring in Regular Classes:
Blazin's Hot Wheels CD JH AX OAJ WCX CGC
(Scott & Tina Borden)
Highest Scoring in Non-Regular Classes:
Ch SR Bertschire's Avalanche CDX AX AXJ MH WCX HOF
(John & Sandy Bulger)
Novice

1st:
Ch Blazin's Gardez La Foi RN NAP NJP
(Dawn Buttion & Marty Archambeault)
2nd:
Wiley Creek's Benning
(Gale & Hunt Cleveland)
3rd:
??
(Penny Geddes)
4th:
???
(Penny Geddes)
Qualified:
Heronbeck Barley
(Gale & James Cleveland)
Open

1st:
Blazin's Hot Wheels CD JH AX OAJ WCX CGC
(Scott & Tina Borden)
Graduate Novice

1st:
Ch Huntlane Chasin' Daisies CD SH WCX
(John & Sandy Bulger)
Veterans Novice

1st:
Ch SR Bertschire's Avalanche CDX AX AXJ MH WCX HOF
(John & Sandy Bulger)
2nd:
Ch Blazin's Doppelbock UD JH AX AXJ OAP AJP WCX CGC HOF
(Scott & Tina Borden)
3rd:
SR Darktarn Grand Illusion RN JH WC CGC
(Penny Geddes & Mike Hinton)

The 14th annual CRFCRC Fun Match was held at Oriole Dog Trainning Club in Woodlawn, Maryland. A great time was had by all!

Thanks to all the volunteers from the club who made this event so special. Congratulations to all the winners!!

Very special thanks go to:

Dawn Buttion and Shari Faina, Match Chairs
Shari Faina, Trophies and Raffle
Dawn Buttion, Match Secretary
Sylvia Horasek, Hospitality
Our wonderful Judges Teresa Blumberg and Bob Crowley!
Richard Streett and Marty Archambeault Stewards

The raffle results were as follows:

Duffle Bag: April Senseney
Tote Bag: Melvin Knight
Garment Bag: Colin Archambeault
Fanny Pack: Vicky Nickerson


Obedience Results, Judge: Bob Crowley

Highest Scoring Flat-Coat In Regular Class:
CH Darktarn's Bittersweet Glory UD MH WCX - Utility

Utility
1. CH Darktarn's Bittersweet Glory UD MH WCX (Dale Soper)
Novice
1. CH Rowansgaard Eustacia Vye JH OA NAJ WCX (Dale Soper)

Highest Scoring Flat-Coat In Non-Regular Class:
CH SR Bertschire's Avalanche CDX MH OA ONAJ WCX VFC1 HOF - Veteran Novice

Grad Novice
1. Victory's Clear Sailing CD SH WCX (Judy Gladson)
Veteran Novice
1. CH SR Bertschire's Avalanche CDX MH OA OAJ WCX VFC1 HOF (Sandy & John Bulger)
Sub Novice
1. CH Salasana Double Arrow RN NA OAJ CGC (Dawn Buttion, Marty Archambeault & Alexandra Bialozor)
2. CH Blazin's Gardez La Foi (Dawn Buttion & Marty Archambeault)
3. Articsun Tellin A Tail Of Victory JH WC (Judy Gladson)
4. CH Salasana Silver Arrow (Judy Terchek)


Conformation Results, Judge: Teresa Blumberg

Best Puppy: Blazins Isaac The Lucky Knight

Best Opposite Puppy: Bertschire "J"

9-12 Dogs
1. Blazins Isaac The Lucky Knight (Melvin Knight)
2. Flip Of The Black Nature (Deb Brady & Richard Streett)
3. Blazin's Isle Of Avalon (Shari Faina)
3-6 Bitches
1. Bertschire's "J" (Jenn Towers & Andrea Holsinger)
2. Tartan's Great Expectations (Valery Gordon & Sara Berkovec)
9-12 Bitches
1. Blazin's Ice Mountain (Dawn Buttion, Marty Archambeault)
2. Blazin's Impossible Choice (Judy Terchek & Dawn Buttion)
3. Kaydin's Find Of The South (Allen Reynolds & Vanessa Ballard)

Best Adult: Victory Deep Blue Sea

Best Opposite Adult: Shasta's Whiskey River WC

Open Dog
1. Shasta's Whiskey River WC (Linda & Mark Reynolds)
2. Athercroft Not For A Melon Bucks (Ruth Marsh)
3. Wynfield's Conowingo Zephry (Sylvia Horasek, Larry Wimmers & Dora Millikin)
4. Tidalflats' Brigatine (Marie & Jack Torre)
Bred By Bitches
1. Victory Deep Blue Sea (Judy Gladson)

Best Pet: Seleya Look Out Whirled

Best Opposite Pet: Bear Country April Breeze CD NA NAJ JH WCX

Pet Dogs
1. Seleya Look Out Whirled (Vicky Nickerson)
2. Riverwind's Never Say Never (Cheryl & Foster Beach)
3. Kaydin's Wind In The Reeds (Valery Gordon & Sara Berkovec)
Pet Bitches
1. Bear Country April Breeze CD NA NAJ JH WCX (April Senseney)
2. Bertschire's Acceleration (Larry Wimmers & Sylvia Horasek)

Best Veteran: CH Blazin's Carpe Diem UD SH WCX CGC HOF

Best Opposite Veteran: CH Blazin's Cosmic Thing NA NAP NAJ NJP CGC

Veteran Dogs
1. CH Blazin's Carpe Diem UD SH WCX CGC HOF (Scott & Tina Borden)
2. CH Ch Seleya Get Sirius (Vicky Nickerson)
Veteran Bitches
1. CH Blazin's Cosmic Thing NA NAP NAJ NJP CGC (Dawn Buttion & Marty Archambeault)
2. CH SR Bertschire's Avalanche CDX MH OA OAJ WCX CGC HOF (Sandy & John Bulger)
3. CH Darktarn Bittersweet Glory UD MH WCX (Dale Soper)
4. CH Blazin Dunlin Of Tidalflats JH Am/Can WC TDI (Jane Boraczek & Cliff Williams)

Best Special: CH Blazin's Gardez La Foi

Best Opposite Special: CH Salasana Double Arrow RN NA OAJ CGC

Special Dogs
1. CH Salasana Double Arrow RN NA OAJ CGC (Dawn Buttion, Marty Archambeault & Alexandra Bialozor)
2. CH Tidalflats' Sea Skiff JH (Jane Boraczek & Cliff Williams)
Special Bitches
1. CH Blazin's Gardez La Foi (Dawn Buttion & Marty Archambeault)
2. CH Blazin's Enchanted Forest CD RN AX AXJ CGC (Dawn Buttion, Marty Archambeault & Alexandra Bialozor)
3. CH Coastalight Moon River WC CGC (Linda & Mark Reynolds)
4. CH Rowansgaard Eustacia Vye JH OA NAJ WCX (Dale Soper)

Best Brace

Ch Salasana Silver Arrow (Judy Terchek)
Blazin's Impossible Choice (Judy Terchek & Dawn Buttion)

Best Junior

CH Blazin's Gardez La Foi (Dawn Buttion & Marty Archambeault)
Handler: Bryce Cameron Archambeault

The entire contents of this site is © 1997 – 2022 Capital Region Flat-Coated Retriever Club

All rights reserved. To comment or contribute contact Webmaster@crfcrc.org

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram