The 14th annual CRFCRC Fun Match was held at Oriole Dog Trainning Club in Woodlawn, Maryland. A great time was had by all!

Thanks to all the volunteers from the club who made this event so special. Congratulations to all the winners!!

Very special thanks go to:

Sandy Bulger and Cheryl Beach, Match Chairs
Cheryl Beach, Match Secretary
Sandy Bulger, Hospitality
Our wonderful Judges Richard Powell and Laurie McCain!
Buzz Beach & Richard Streett Stewards

The results were as follows:

Obedience Results, Judge: Laurie McCain

Highest Scoring Flat-Coat In Regular Class:
CH SR Bertschire's Avalanche CD NA NAJ MH WCX VFC1 (Sandy & John Bulger) - Open

Highest Scoring Flat-Coat In Non-Regular Class:
Wynfield's Conowingo Zephyr (Sylvia Horszek) - Sub-Novice

Conformation Results, Judge: Richard Powell

Best Puppy Shasta's Whiskey River (Linda & Mark Reynolds)

Best Opposite Puppy Victory Deep Blue Sea (Judy Gladson)

Best Adult Streett's End Nothin But (Deb Brady & Richard Streett)

Best Opposite Adult Huntlane Chasin' Daisies (Sandy & John Bulger)

Best Pet SR Banquo's Strikes Our Fancy CD JH WCX CGC (Sandra & Robert Howley)

Best Opposite Pet Riverwind's Never Say Never (Cheryl & Buzz Beach)

Best Veteran CH Rainbow Autumn's First Frost CDX NA NAJ MH WCX CGC HOF (Janet & Cary Ciarico)

Best Opposite Veteran CH Blazin's Carpe Diem UD SH WCX CGC HOF (Scott & Tina Borden)

Best Special CH Salasana Double Arrow RN NAJ CGC (Dawn Buttion, Marty Archambeault & Alexandra Bialozor)

Best Opposite Special Ch Blazin's Gardez La Foi (Dawn Buttion & Marty Archambeault)

Best Brace

Streett's End Nothin But CGC (Deb Brady & Richard Streett)
Streett's End Witchduck CD RA CGC (Deb Brady & Richard Streett)

Best Junior

CH Blazin's Gardez La Foi (Dawn Buttion & Marty Archambeault)
Handler: Bryce Cameron Archambeault

The 13th annual CRFCRC Fun Match was held at Oriole Dog Trainning Club in Woodlawn, Maryland. A great time was had by all!

Thanks to all the volunteers from the club who made this event so special. Congratulations to all the winners!!

Very special thanks go to:

Sandy Howley and Dawn Buttion, Match Chairs
Cheryl Beach, Match Secretary
Sandy Howley and Dawn Buttion, Trophy Co-Chairs
Diane Fong, Hospitality
Our wonderful Judges Anne O'Reilly and Karen Allen!
Bob Howley, Buzz Beach & Janet Ciarico Stewards

The results were as follows:

Obedience Results, Judge: Karen Allen

Highest Scoring Flat-Coat In Regular Class:
Ch Blazin's Fire on the Mountain CD (Diane Fong) - Novice B - 195

Highest Scoring Flat-Coat In Non-Regular Class:
Ch Blazin's Enchanted Forest OA OAJ CGC (Dawn Buttion, Marty Archambeault, Alexandra Bialozor) - Sub Novice - 192.5

Conformation Results, Judge: Anne O'Reilly

Best Puppy Blazin's History Repeats (Dawn Buttion & Marty Archambeault)

Best Opposite Puppy Evening Star's Arc to Arcturus (Chris McCoy)

Best Adult Streetsend Just Add Water (Laurie Stewart)

Best Opposite Adult Blazin Evans Family CGC (Leonard & Louise Evans)

Best Pet Highlope Yukon Summit JH NA WC (Tracey Fudge)

Best Opposite Pet SR Banquo's Strikes Our Fancy CD JH WCX CGC (Sandra & Robert Howley)

Best Veteran CH Blazin's Carpe Diem UD SH WCX CGC HOF (Scott & Tina Borden)

Best Opposite Veteran Flatcastles Serendipity (Cathie Newitt)

Best Special CH Salasana Blazin Arrow (Dawn Buttion & Marty Archambeault)

Best Opposite Special Ch Salasana Double Arrow CGC (Dawn Buttion, Marty Archambeault, Alexandra Bialozor)

Best Brace

Streetsend Just Add Water (Laurie Stewart)
Streetsend Black Ice (Laurie Stewart)

Best Junior

CH Athercroft Did It Mai Way (Ruth Marsh)
Handler: Rebecca Marsh

The 12th annual CRFCRC Fun Match was held at Oriole Dog Trainning Club in Woodlawn, Maryland. A great time was had by all!

Thanks to all the volunteers from the club who made this event so special. Congratulations to all the winners!!

Very special thanks go to:

Cheryl Beach and Sandy Bulger, Match Chairs
Cheryl Beach, Match Secretary
Dale Soper, Trophy Co-Chairs
Diane Fong, Hospitality
Our wonderful Judges Gregg Wessel and Margot Woods!
Richard Streett Chief Steward

The results were as follows:

Obedience Results, Judge: Margot Woods

Highest Scoring Flat-Coat In Regular Class:
SR Banquo's Strikes Our Fancy JH WC CGC (Sandra Howley)

Highest Scoring Flat-Coat In Non-Regular Class:
Blazin's Fire on the Mountain (Diane Fong)

Conformation Results, Judge: Gregg Wessel

Best Puppy Shalyn's Not Just a Pretty Face (Sherri Lilley)

Best Opposite Puppy Brookstone's Alpha Helix (Chris McCoy)

Best Adult Salasana Silver Arrow (Judith Terchek)

Best Opposite Adult Streett's End Ikonoclast (Deb Brady & Richard Streett)

Best Pet SR Banquo's Strikes Our Fancy JH WC CGC (Sandra & Robert Howley )

Best Opposite Pet SR Darktarn Grand Illusion JH WC (Penelope Geddes & Mike Hinton)

Best Veteran CH Twin Oaks Primetime (Kathryn Leonhardt)

Best Opposite Veteran Ch Bertschire's Bad to the Bone (Jeanne Lin & D Slavin)

Best Special CH Blazin's Carpe Diem UD SH WCX CGC HOF (Scott & Tina Borden)

Best Opposite Special CH SR Bertschire's Avalanche CD SH WCX (John & Sandy Bulger)

Best Brace

Streetsend Just Add Water (Laurie Stewart)
Streetsend Black Ice (Laurie Stewart)

Best Junior

CH Salasana Double Arrow (Dawn Buttion & Martin Archambeault & Alexandra Bialozor)
Handler: Alexandra Bialozor

The weather was unpredictable for the CRFCRC’s 11th annual Fun Match, held at the home of Laurie Stewart in Damascus, Maryland but a very good time was had by all in spite of it!!

Thanks to all the volunteers from the club who made this event so special. Congratulations to all the winners!!

Very special thanks go to:

Cheryl Beach, Match Chair
Cheryl Beach, Match Secretary
Cheryl Beach & Dawn Buttion, Trophy Co-Chairs
Sandy Bulger, Hospitality
Laurie Stewart, Judges' Gifts
Richard Streett, Ring Setup & Crew
Our wonderful Judges Bob Crowley and Jodi Culver!
Last but not least, the Stewarts, for graciously allowing us to use their place again.

The results were as follows:

Obedience Results, Judge Bob Crowley

Highest Scoring Flat-Coat In Regular Class:
Ch Darktarn Bittersweet Glory CD JH WCX (Soper)

Highest Scoring Flat-Coat In Non-Regular Class:
Aspengrove ADK Mr. Personality CDX JH OA OAJ Am/Can WC CGC (Ciarico)

Conformation Results, Judge Jodi Culver

Best Puppy Streettsend Witchhunt (Brady/Streett)

Best Opposite Puppy Blazin's Fallingwater (Buttion/Archambeault)

Best Adult SR Bertschire's Avalanche JH WCX CGC (Bulger)

Best Pet Banquo's Strikes Our Fancy JH WC CGC (Howley)

Best Opposite Pet SR Darktarn Grand Illusion JH WC (Geddes)

Best Veteran Ch SR Lyric Queen Of The Mountain CDX JH NA NAP WCX CGC Can CD WC (Buttion/Archambeault)

Best Opposite Veteran WR Light-Foot’s Eclipse CD SH FCX WCX CGC (Bulger)

Best Special Ch Blazin’s Carpe Diem CDX SH WCX HOF (Borden)

Best Opposite Special Ch Blazin’s Enchanted Forest NAJ CGC (Buttion/Archambeault)

Best Brace

Ch Blazin’s Carpe Diem CDX SH WCX HOF (Borden)
Ch Blazin's Doppelbock CDX JH OA NAJ WCX (Borden)

Best Junior

Ch Blazin’s Enchanted Forest NAJ CGC (Buttion/Archambeault)
Handler: Bryce Cameron Archambeault

 

The weather was glorious for the CRFCRC’s 10th annual Fun Match, held at the home of Laurie Stewart in Damascus, Maryland and a very good time was had by all!!

Thanks to all the volunteers from the club who made this event so special. Congratulations to all the winners!!

Very special thanks go to:

Bernie Strozeski, Match Chair
Jeanne Lin, Match Secretary
Dawn Buttion & Sandy Howley, Trophy Co-Chairs
Cheryl Beach, Hospitality
Richard Streett, CGC Testor
Our wonderful Judges Joan Wilson and Teri Poetker!
Last but not least, the Stewarts, for graciously allowing us to use their place again.

The results were as follows:

Obedience Results, Judge Joan Wilson

Highest Scoring Flat-Coat In Regular Class:
Ch Blazin’s Doppelbock CDX JH WCX (Borden), Score 193

Highest Scoring Flat-Coat In Non-Regular Class:
Aspengrove ADK Mr. Personality CDX JH OA OAJ Am/Can WC CGC (Ciarico), Score 197

Conformation Results, Judge Teri Poetker

Best Puppy Victory’s Clear Sailing (Delventhal)

Best Opposite Puppy Bertschire’s Perk You Up Java (Lebel)

Best Adult Bertschire's Avalanche JH WC CGC (Bulger)

Best Pet Banquo's Strikes Our Fancy CGC (Howley)

Best Opposite Pet SR Darktarn Grand Illusion JH WC (Geddes)

Best Veteran Ch SR Lyric Queen Of The Mountain CDX JH NA WCX CGC Can CD WC (Buttion/Archambeault)

Best Opposite Veteran Light-Foot’s Eclipse CD SH FCX WCX CGC (Bulger)

Best Special Ch Blazin’s Enchanted Forest CGC (Buttion/Archambeault)

Best Opposite Special Ch Blazin’s Carpe Diem CD SH WCX HOF (Borden)

Best Brace

Ch Bertschire’s Bad to the Bone CGC (Lin/Strozeski)
Ch Bertschire’s Flash Point WC CGC

Best Junior

Ch SR Lyric Queen Of The Mountain CDX JH NA WCX CGC Can CD WC(Buttion/Archambeault)
Handler: Colin Wells Archambeault

CANINE GOOD CITIZEN TEST

Four dogs earned Canine Good Citizen Awards (CGC) at the event.
Congratulations to these dogs and their owners and thank you to Richard Streett for judging the test!!

"Shenandoah" - Bertschire's Shenandoah *CGC* (LeBel)

"Cricket" - Ch Blazin's Evening Star *CGC* (McCoy)

"Mac" - McCoys Tanister MacRi *CGC*, Rough Collie (McCoy)

"Jordan" - Ch Hallbent Most Happy Fella *CGC* (Leonhardt)

The raw early spring conditions didn't daunt the hearty group that showed at our 9th Fun Match this past Saturday. Thanks to all the tireless volunteers from the club who made this event so special. And thanks to all those who entered to support the club. We had wonderful trophies, catalogs, food, a grooming demonstration, and (of course) comradery!
Every year one particular thing makes the event special for me. This year it was the shot guns going off on the adjacent farm during the breed competition. A wise man once said that shotguns should be used to make the first cut in the sporting group (and the judges should pick from whatever isn't spooked from the ring). We were all proud that the shot guns made our dogs show even better!
Very special thanks go to:

Dawn Buttion & Laurie Stewart, Match Co-Chairs
Mark Reynolds, Match Secretary
Dawn Buttion & Jane Boraczek, Trophy Co-Chairs
Sandy Bulger, Hospitality
Richard for his expert stewarding throughout the event and once again providing and setting up our rings. He even found us dry ground to hold the conformation portion of the match!!
Our wonderful Judges Spencer Harrill and Jerry Clark!

Last but not least, the Stewarts, for graciously allowing us to use their place again.

The results were as follows:
Regular Class Obedience Results, Judge Spencer Harrill
Novice

No Qualifiers

Open

No Qualifiers

Non-Regular Class Obedience Results, Judge Spencer Harrill
Sub-Novice

1. Maple Manse Stayman Rules (Boss)

2. Bertschire's Avalanche WC CGC (Bulger/Slavin)

3. Banquo's Strikes Our Fancy (Howley)

4. Darktarn J Molly Dintaman (Dintaman)

Grad Novice

1. Windfall's Gore-Tex en Vogue CD JH NA NAJ WC (Nicholson)

Veteran Novice

1. Ch SR Lyric Queen Of The Mountain CDX JH NA WCX CGC Can CD WC(Buttion/Archambeault) Qualified 193.0

2. Ch Blazin's Alluvion Solitaire CD CGC (Buttion/Archambeault)

Highest Scoring Flat-Coat In Non-Regular Classes Veteran Novice-Score 193

Ch SR Lyric Queen Of The Mountain CDX JH NA WCX CGC Can CD WC

Conformation Results, Judge Jerry Clark
3-6 Puppy Dog

1. Westering Whistle Jacket (Koshar)

6-9 Puppy Dog

1. Maple Manse's Ruff & Trump (Beach)

9-12 Puppy Dog

1. Blazin Evans Family (Evans)

3-6 Puppy Bitches

1. Wingmaster Gale Force At Victory (Delventhal)

9-12 Puppy Bitches

1. Blazin's Enchanted Forest (Buttion/Archambeault)

2. Darktarn Venture To Homeport (Ruth)

3. Blazin Everlasting Escapade (Hedrick)

4. Blazin's Eternal Flame (Buttion/Archambeault)

Best Puppy Blazin's Enchanted Forest
Best Opposite Puppy Maple Manse's Ruff & Trump
Open Dog

1. Hallbent Most Happy Fella (Leonhardt)

2. Whitland Hy Frequency JH WC (Stewart)

12-18 Month Bitches

1. Tidalflats' Selkie CGC (Boraczek/Williams)

Open Bitch

1. Bertschire's Avalanche WC CGC (Bulger/Slavin)

2. Flatford's Fair Lady (Ropka)

3. Bertschire's Flash Point (Lin/Slavin)

Best Adult Bertschire's Avalanche WC CGC
Best Opposite Adult Hallbent Most Happy Fella
Best Pet Windfall's Gore-Tex en Vogue CD JH NA NAJ WC (Nicholson)
Best Opposite Pet Darktarn Grand Illusion WC CGC (Geddes)
Best Veteran Ch SR Lyric Queen Of The Mountain CDX JH NA WCX CGC Can CD WC (Buttion/Archambeault)
Best Opposite Veteran Ch Hy-Tymes Wile E. Coyote WC CGC (Stewart)
Best Special Ch SR Hillbrook Dory of Tidalflats CD JH WC TDI (Boraczek/Williams)
Best Opposite Special Ch Allegro's Free Man in Paris JH WC CGC (Reynolds)
Best Brace

Ch Blazin's Carpe Diem CD JH WCX CGC (Borden)

Ch Blazin's Doppelbock WC CGC (Borden)

Best Junior

Ch SR Lyric Queen Of The Mountain CDX JH NA WCX CGC Can CD WC(Buttion/Archambeault)

Darrell Morgan

We had perfect weather and a great turn out for the 6th Annual CRFCRC Fun Match on Saturday, April 1st!!

There were 31 Flat-Coats and their people in attendance!! There was a terrific freestyle demonstration
and a Flat-Coated Cake!

Very special thanks go to:

Linda Reynolds, Match Chair
Mark Reynolds, Match Secretary
Scott Borden, Trophy Chair
Dale Soper, Hospitality
Marty and Deb for their expert stewarding throughout the event.
Our wonderful Judges Joan BensonRichard Street and Charles Olvis!

Last but not least, the Stewarts, for graciously allowing us to use their place again.

The results were as follows:

Regular Class Obedience Results, Judge Joan Benson

Novice

No Qualifiers

Open

1. Savvy Summer Mirage CD TD JH MX AXJ WC (Arble) Qualified 188

Utility

No Qualifiers

Highest Scoring Flat-Coat In Regular Classes Open-Score 188

Savvy Summer Mirage CD TD JH MX AXJ WC

Non-Regular Class Obedience Results, Judge Richard Streett

Sub-Novice

1. Blazin Dunlin Of Tidalflats WC CGC (Boraczek/Williams)

2. Ch Blazin's Dopplebock WC CGC (Borden)

3. Bertschire's Avalanche (Bulger/Holsinger)

Grad Novice

1. Windfall's Gore-Tex en Vogue CD NA JH WC (Nicholson)

2. Light-Foot's Eclipse CD FD JH WCX CGC (Bulger)

3. Whitland Hy Tide Butler (Rickle)

Veteran Novice

1. Ch SR Lyric Queen Of The Mountain CDX JH NA WCX CGC (Buttion/Archambeault) Qualified 188.0

Highest Scoring Flat-Coat In Non-Regular Classes Veteran Novice-Score 188

Ch SR Lyric Queen Of The Mountain CDX JH NA WCX CGC

Conformation Results, Judge Charles Olvis

6-9 Puppy Dog

1. Sirius' Artful Dodger (Beitman)

2. Hallbent Most Happy Fella (Leonhardt)

3-6 Puppy Bitches

1. Rags (Elsworth)

9-12 Puppy Bitches

1. Quillquest Dinamite (Impey)

Best Puppy Sirius' Artful Dodger

Best Opposite Puppy Quillquest Dinamite

Ambred Dog

1. Twin Oaks TKO (Leonhardt)

Open Dog

1. Allegro's Free Man In Paris (Reynolds)

2. Whitland Hy Frequency (Stewart)

12-18 Month Bitches

1. Bertschire's Flash Point (Lin)

2. Bertschire's Avalanche (Bulger/Holsinger)

Open Bitch

1. SR Rainbow Autumn's First Frost JH WC CGC (Ciarico)

2. Blazin Dunlin Of Tidalflats WC CGC (Boraczek/Williams)

3. Riverly Artistry in Motion (Arble)

Best Adult Allegro's Free Man In Paris

Best Opposite Adult SR Rainbow Autumn's First Frost JH WC CGC

Best Pet Windfall's Gore-Tex en Vogue CD NA JH WC (Nicholson)

Best Opposite Pet SR Aspengrove ADK Mr Prsonality CDX JH WC CGC (Ciarico)

Best Veteran Ch SR Lyric Queen Of The Mountain CDX JH NA WCX CGC (Buttion/Archambeault)

Best Opposite Veteran Ch Hy-Tymes Wile E. Coyote WC CGC (Stewart)

Best Special Ch Blazin's Carpe Diem CD JH WCX CGC (Borden)

Best Opposite Special Ch Darktarn Bittersweet Glory CGC (Soper)

Best Brace

Ch Blazin's Carpe Diem CD JH WCX CGC (Borden)

Ch Blazin's Doppelbock WC CGC (Borden)

Best Junior

Ch SR Lyric Queen Of The Mountain CDX JH NA WCX CGC (Buttion/Archambeault)

Collin Wells Archambeault (4 years old)

We had perfect weather and a great turn out for the 6th Annual CRFCRC Fun Match on Saturday, April 3rd!!
There were 35 Flat-Coats and their people in attendance!! Among the surprises were a terrific agility demonstration
and a Flat Coated Cake!   (Is that dark chocolate or milk chocolate?.....)
Very special thanks go to:

Dawn Buttion, Match Chair
The Stewarts, who graciously allowing us to use their place again
Helenmary CodyJudy and Mark Delventhal and Linda Arble for a great agility demonstration
Scott and Tina Borden, Trophy and Hospitality Chairs
Richard and Deb for their expert stewarding throughout the event
Our wonderful Judges Bob Crowley and D. Lynn Baker
Helenmary
 for her hard work on the catalog and armbands
and to everyone else who helped make the event a success.

The results were as follows:
Obedience Results, Judge Bob Crowley
Novice

1. Ch Blazin's Carpe Diem JH WC CGC (Borden) Qualified 190.5

2. Windfall's Gore-Tex en Vogue (Nicholson)

3.Tarquin’s Hurricane CGC (Horasek/Wimmers)

4. Wingmaster Fantastic Juniper (Hammarskjold/Rekosh)

Open

1. Quillquest Xenia Twister CD NA CGC (Gorman/Campbell) Qualified 196.5+

2. Aspengrove Adk Mr. Prsonality CD WC CGC (Ciarico) Qualified 196.5

3. Ch Hy-Tymes Victory Peter Pan CD MH AX WCX HOF (Delventhal)

4. Light-Foot's Eclipse CD FD JH WC CGC (Bulger)

Highest Scoring Flat-Coat In Regular Classes Open-Score 196.5+

Quillquest's Xenia Twister CD (Gorman/Campbell)

Sub-Novice

1. Rainbow Autumn's First Frost CGC (Ciarico) Qualified 148.5

2. Blazin Dunlin Of Tidalflats (Boraczek/Williams)

3. Blazin's Dopplebock (Borden)

4. Darktarn Velveteen Lily (Hupp)

Grad Novice

1. Light-Foot's Eclipse CD FD JH WC CGC (Bulger)

2. Ch Blazin's Alluvion Solitaire CD CGC (Buttion/Archambeault)

3. Aheka Smoke In His Eyes CD JH WC (Stephens)

Veteran Novice

1. Ch SR Lyric Queen Of The Mountain CDX JH NA WC CGC (Buttion/Archambeault)

Qualified 196.0

2. Ch Lyric Athelas Sing The Blues CD JH NA WC CGC (Stoner)

Highest Scoring Flat-Coat In Non-Regular Classes Veteran Novice-Score 196

Ch SR Lyric Queen Of The Mountain CDX JH NA WC CGC

Conformation Results, Judge D. Lynn Baker
9-12 Puppy Dog

1. Blazin's Dopplebock (Borden)

6-9 Puppy Bitches

1. Riverly Artistry In Motion (Arble)

9-12 Puppy Bitches

1. Blazin Dunlin Of Tidalflats (Boraczek/Williams)

Best Puppy Blazin Dunlin Of Tidalflats (Boraczek/Williams)
Best Opposite Puppy  Blazin's Dopplebock (Borden)
12-18 Month Dog

1. Allegro's Free Man In Paris (Reynolds)

2. HiHill King Gustaf (Rosenthal)

Open Dog

1. Blazin's Cash Advance (Helfrich/Buttion/Archambeault)

2. Whitland Hy Frequency (Stewart)

3. Lyric's Midnight Rambler (Reeves)

4. K'Mander Dancin' Boogaloo CGC (Stein)

12-18 Month Bitches

1. Allegro's Free Valley Sunrise (Woodward)

Open Bitch

1. Rainbow Autumn's First Frost CGC (Ciarico)

2. Victory's Beck And Call (Cody/Delventhal)

3. Wingmaster Fantastic Juniper (Hammarskjold/Rekosh)

Best Adult Rainbow Autumn's First Frost CGC (Ciarico)
Best Opposite Adult  Blazin's Cash Advance (Helfrich/Buttion/Archambeault)
Best Pet Windfall's Gore-Tex en Vogue (Nicholson)
Best Opposite Pet  Light-Foot's Eclipse CD JH FDX WC CGC (Bulger)
Best Veteran Ch Hy Tymes Even Keel UD TD SH AX WCX HOF (Delventhal)
Best Opposite Veteran Ch Lyric Athelas Sing the Blues CD NA JH WC CGC TDI (Stoner)
Best Special Ch Hillbrook Dory Of Tidalflats CD WC CGC (Boraczek/Williams)
Best Opposite Special Ch Blazin's Carpe Diem JH WC CGC (Borden)
Best Brace 

Ch Hy Tymes Even Keel UD TD SH AX WCX HOF (Delventhal)
Ch Victory's Attention On Deck JH WC (Delventhal)

We held our 5th Annual Fun Match on Saturday, March 28. For the fourth year in a row, the event was graciously hosted by Laurie Stewart. There were 35 Flat-Coats competing throughout the day. Breed entries were judged by Lynne Schanzle and obedience was judged by John Lacher.

Congratulations to all the winners!

Obedience Results

Highest Scoring in Regular Classes: CH Blazin Beau Soleil CGC (Rees/Mogarbi)
Highest Scoring Non Regular Classes: CH Lyric Queen Of The Mountain CDX JH NA WC CGC (Buttion/Archambeault)

Junior Handling Results

Best Junior: Katrina Gumbinner handling Remy (CH Exotic Remington Steele CD JH WC)

Breed Results

Best Puppy: Falconcliffe Dark Delight (Impey)
Best Opposite Puppy: Hihill King Gustaf (Rosenthal)

Best Adult: Quillquest Xuberance (Impey)
Best Opposite Adult: Whitland Hy Frequency (Stewart)

Best Special: CH Blazin'z Carpe Diem (Borden)
Best Opposite Special: CH Hy-Tymes Even Keel UD TD OA SH WCX (Delventhal)

Best Pet: Light-Foot's Eclipse CD JH FDX CGC (Bulger)

Best Veteran: CH Lyric Queen Of The Mountain CDX JH NA WC CGC (Buttion/Archambeault)
Best Opposite Veteran: CH Exotic Remington Steele CD JH WC (Gumbinner)

Best Brace: CH Hy-Tymes Even Keel UD TD OA SH WCX (Delventhal)
CH Victory's Attention On Deck JH WC

Obedience Results

Highest Scoring in Regular Classes: CH Hy-Tymes Virginia Reel CD JH OA WCX (Delventhal/Sutton)
Highest Scoring Non Regular Classes: Light-Foot's Eclipse FD CGC (Bulger)

Breed Results

Best Puppy: Blazin Chariots Of Fire (Rees/Buttion/Archambeault)
Best Opposite Puppy: Blazin's Cosmic Thing (Buttion/Archambeault)

Best Adult: Victory's Attention On Deck (Delventhal)
Best Opposite Adult: Blazin's Back O' The Moon (Buttion/Archambeault)

Best Special: CH Lyric Athelas Sing The Blues CD JH NA WC (Stoner)
Best Opposite Special: CH Lyric Queen Of The Mountain CD JH WC (Buttion/Archambeault)

Best Pet: Victory's All In Good Tyme (Waldrep)
Best Opposite Pet: Shannara's Menion Leah (Brukoff)

Best Veteran: CH Wingmaster's Daystar Afelius CDX JH TD WC (Arble)
Best Opposite Veteran: CH Hy-Tymes Wile E Coyote WC (Stewart)

Best Brace: Blazin's Back O' The Moon (Buttion/Archambeault)
CH Lyric Queen Of The Mountain CD JH WC

CGC Qualifiers

Aspengrove ADK Mr. Prsonality (Ciarico)
Blazin's Back O' The Moon (Buttion/Archambeault)
Ch Bolingbroke's Cocoa Loco JH WC (Reynolds)
Hillbrook Dory of Tidalflats (Boraczek)
K'Mander Dancin' Boogaloo (Stein)
Prairelights Ventriloquist (Crain)
Shannara's Menion Leah (Brukoff)
Tarquin's Hurricane (Horasek/Wimmers)

The entire contents of this site is © 1997 – 2021 Capital Region Flat-Coated Retriever Club

All rights reserved. To comment or contribute contact Webmaster@crfcrc.org

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram