2014 Spring Supported Entry

March 1 – 2, 2014
Maryland Sporting Dog Association, Bel Alton, MD

Sweepstakes Debra Thornton
Veteran Sweepstakes
Best Veteran in Sweepstakes: GCh Salasana Double Arrow CD RE JH OA AXJ NJP CGC HOF (Dawn Buttion & Marty Archambeault)
Best Opposite Veteran in Sweepstakes: GCh Victory Deep Blue Sea BN RN JH WC (Judy Gladson)
Puppy Sweepstakes
Best Puppy in Sweepstakes: Blazin’s Mister Henry Roeland Byrd (Lindsay & Michael Ehmann)
Best Opposite Puppy in Sweepstakes: Rainbow Fantasia’s Faerietail (Lauren Weidner)
Veterans 7 – 9 year Dogs
1st: GCh Siloette Pharphrom Home CD BN RA NAP NJP (Donna Slavin, Dee Turkelson & S Stewart-Fippin)
Veterans 9 – 11 year Dogs
1st: GCh Athercroft Not for a Melon Bucks (Ruth Marsh)
Veterans 11 years and over Dogs
1st: GCh Salasana Double Arrow CD RE JH OA AXJ NJP CGC HOF (Dawn Buttion & Marty Archambeault)
Veterans 7 – 9 year Bitches
1st: GCh Victory Deep Blue Sea BN RN JH WC (Judy Gladson)
2nd: GCh Blazin’s Ice Mountain RN CGC (Dawn Buttion & Marty Archambeault)
3rd: GCh Bertschire Jolly Holliday CD RA JH (Jennifer Towers & Andrea Holsinger)
Veterans 11 years and over Bitches
1st: Ch Salasana Silver Arrow JH WC CGC (Judy Terchek)
2nd: Victory’s Clear Sailing CDX RE MH OA NAJ NF WCX HOF (Judy Gladson)
Puppy 6 – 9 month Dogs
1st: Riverwind Flatout Holding Hands (Chris Runyan)
Puppy 12 – 15 month Dogs
1st: Blazin’s Mister Henry Roeland Byrd (Lindsay & Michael Ehmann)
2nd: Blazin Miles of Tidalflats (Cliff Williams)
Puppy 6 – 9 month Bitches
1st: Athercroft Pisa Cake (Ruth Marsh & Dee Turkelson)
2nd: Riverwind Kith and Kin (Cheryl & Foster Beach & Judy Gladson)
Puppy 9 – 12 month Bitches
1st: Rainbow Fantasia’s Faerietail (Lauren Weidner)
2nd: Wingmaster Order of the Court (Linda Arble)
Puppy 12 – 15 month Bitches
1st: Flatout Had I Heard (Chris Runyan)
Breed Bonnie Threlfall 14-9(3-4)7
Best of Breed
Best of Breed: Ch Flatout Celtic’s Dream (Chris Runyan)
Best of Opposite Sex: Ch MACH2 Wingmaster Stell R Aura VCD2 RE JH MXC MJB2 NAP XF T2B WCX Can WC HOF (Linda Arble)
Select Dog: GCh Siloette Pharphrom Home CD BN RA NAP NJP (Donna Slavin, Dee Turkelson & S Stewart-Fippin)
Select Bitch: GCh Windy Hill Dance To The Music JH WC (Dr. Robert Rickert & L M Selof & M Bettis)
Winners
Winners Dog: Blazin’s Mister Henry Roeland Byrd (Lindsay & Michael Ehmann)
Reserve Winners Dog: Athercroft Inquesoemergency (Athercroft & Ruth Marsh)
Winners Bitch: Rainbow Fantasia’s Faerietail (Lauren Weidner)
Reserve Winners Bitch: Wingmaster Order of the Court (Linda Arble)
6-9 month Dog
1st: Riverwind Flatout Holding Hands (Chris Runyan)
12-18 month Dog
1st: Blazin’s Mister Henry Roeland Byrd (Lindsay & Michael Ehmann)
Amateur Owner Handler Dog
1st: Blazin Miles of Tidalflats (Cliff Williams)
Bred-by Exhibitor Dog
1st: Athercroft Inquesoemergency (Athercroft & Ruth Marsh)
2nd: Slipstream Sailed The Ocean Blue (Jennifer Towers)
3rd: Blazin’s Life Is Good (Scott & Tina Borden)
4th: Victory’s Joy To The World (Elizabeth Maclay & Judy Gladson)
American Bred Dog
1st: Quillquest’s Velocity Vector (Donna Sickles & Lawrence Zimic & Gillian Impey)
Open Dog
1st: Flatterhaft Empires Never Last (Richard Streett & Judy Gladson)
2nd: Victory’s Helmsman at Riverwind CGC (Cheryl & Foster Beach)
3rd: Flatcastle’s Blissful Blue Ocean JH WCX (Chris LeBel & Judy Gladson)
4th: Victory I’m Steering for Westwind CGC (William & Monica Stephens)
Veteran Dog
1st: GCh Siloette Pharphrom Home CD BN RA NAP NJP (Donna Slavin, Dee Turkelson & S Stewart-Fippin)
2nd: GCh Salasana Double Arrow CD RE JH OA AXJ NJP CGC HOF (Dawn Buttion & Marty Archambeault)
3rd: GCh Athercroft Not for a Melon Bucks (Ruth Marsh)
Working Dog
1st: Ch Four Corners Bow and Arrow JH WC (Judy Terchek & Dawn Buttion)
Field Trial Dog
6-9 month Bitch
1st: Athercroft Pisa Cake (Ruth Marsh & Dee Turkelson)
2nd: Riverwind Kith and Kin (Cheryl & Foster Beach & Judy Gladson)
9-12 month Bitch
1st: Rainbow Fantasia’s Faerietail (Lauren Weidner)
2nd: Wingmaster Order of the Court (Linda Arble)
Bred-by Exhibitor Bitch
1st: Flatout Had I Heard (Chris Runyan)
2nd: Victory’s Jelly Side Up JH WC (Judy Gladson & James Beliveau)
3rd: Streett’s End Caught In The Act (Richard Streett & Deb Brady)
Open Bitch
1st: Four Corner’s Charming Choice (Judy Terchek & Dawn Buttion)
2nd: Victory the Hills Are Alive JH WCX CGC (John and Sandy Bulger and Judy Gladson)
Veteran Bitch
1st: GCh Blazin’s Ice Mountain RN CGC (Dawn Buttion & Marty Archambeault)
Working Bitch
1st: Ch Pennfield Rainbow on Kenai CDX RN MX MXJ JH WC (Lauren Weidner)
Field Trial Bitch
1st: Ch Explicit Secret Dreams MH WCX Can WC (Cary & Janet Ciarico)
Maryland Sporting Dog Association Bel Alton, MD Sunday, March 2, 2014
Breed Dyane Baldwin 14-8(4-3)2
Best of Breed
Best of Breed: GCh Windy Hill Dance To The Music JH WC (Dr. Robert Rickert & L M Selof & M Bettis)
Best of Opposite Sex: GCH Shalyn’s Ribbons and Blues RA NA (Sherri Lilley-Peck)
Select Dog: Ch Flatout Celtic’s Dream (Chris Runyan)
Select Bitch: Ch Blazin Jurel of Tidalflats CGC (Jane Boraczek & Cliff Williams)
Winners
Winners Dog: Athercroft Inquesoemergency (Athercroft & Ruth Marsh)
Reserve Winners Dog: Blazin’s Mister Henry Roeland Byrd (Lindsay & Michael Ehmann)
Winners Bitch: Victory’s Jelly Side Up JH WC (Judy Gladson & James Beliveau)
Reserve Winners Bitch: Flatout Had I Heard (Chris Runyan)
6-9 month Dog
1st: Riverwind Flatout Holding Hands (Chris Runyan)
12-18 month Dog
1st: Blazin’s Mister Henry Roeland Byrd (Lindsay & Michael Ehmann)
Amateur Owner Handler Dog
1st: Blazin Miles of Tidalflats (Cliff Williams)
Bred-by Exhibitor Dog
1st: Athercroft Inquesoemergency (Athercroft & Ruth Marsh)
2nd: Victory’s Joy To The World (Elizabeth Maclay & Judy Gladson)
3rd: Slipstream Sailed The Ocean Blue (Jennifer Towers)
4th: Spectra’s Shoo Fly Pie (Donna Slavin & Chris Abbott)
American Bred Dog
1st: Quillquest’s Velocity Vector (Donna Sickles & Lawrence Zimic & Gillian Impey)
Open Dog
1st: Flatterhaft Empires Never Last (Richard Streett & Judy Gladson)
2nd: Flatcastle’s Blissful Blue Ocean JH WCX (Chris LeBel & Judy Gladson)
3rd: Blazin’s Life Is Good (Scott & Tina Borden)
4th: Victory’s Helmsman at Riverwind CGC (Cheryl & Foster Beach)
6-9 month Bitch
1st: Athercroft Pisa Cake (Ruth Marsh & Dee Turkelson)
2nd: Riverwind Kith and Kin (Cheryl & Foster Beach & Judy Gladson)
9-12 month Bitch
1st: Rainbow Fantasia’s Faerietail (Lauren Weidner)
2nd: Wingmaster Order of the Court (Linda Arble)
Bred-by Exhibitor Bitch
1st: Victory’s Jelly Side Up JH WC (Judy Gladson & James Beliveau)
2nd: Flatout Had I Heard (Chris Runyan)
3rd: Streett’s End Caught In The Act (Richard Streett & Deb Brady)
Open Bitch
1st: Victory the Hills Are Alive JH WCX CGC (John and Sandy Bulger and Judy Gladson)
Veteran Bitch
1st: GCh Blazin’s Ice Mountain RN CGC (Dawn Buttion & Marty Archambeault)
Working Bitch
1st: Ch Pennfield Rainbow on Kenai CDX RN MX MXJ JH WC (Lauren Weidner)