2007 FCRSA National Specialty – CRFCRC Results

June 8 – 15, 2007
Rochester, MN

Sweepstakes
Veterans 7 – 9 year Dogs
Cut: Ch Athercroft Did It Mai Way (Marsh)
Veterans 7 – 9 year Bitches
4th: Ch Quillquest Dinamite JH (Impey)
Cut: Ch Blazin’s Enchanted Forest CD RA AX AXJ NAP NJP (Buttion/Archambeault)
Veterans 9 – 11 year Bitches
1st: Ch Darktarn Bittersweet Glory UD MH (Soper)
Puppy 12 – 15 month Dogs
Cut: CH Blazin’s Isle of Avalon (Faina/Kurdziel)
Puppy 6 – 9 month Bitches
2nd: Quillquest Qute Quintessense (Impey)
Puppy 12 – 15 month Bitches
4th: Quillquest Pip’s Pearl (Impey)
Agility
Novice Preferred 20″
2nd: Ch Blazin’s Enchanted Forest CD RA AX AXJ NAP NJP (Buttion/Archambeault)
2nd: Ch Blazin’s Gardez La Foi RN NAP NJP (Buttion/Archambeault)
Open 24″
1st: Ch Rowansgaard Diggory Venn CD SH NA NAJ (Garland)
Breed
Brood Bitch
1st: Ch Quillquest Dinamite JH (Impey)
Field Trial Dog
2nd: Ch Rowansgaard Diggory Venn CD SH NA NAJ (Garland)
Working Dog
4th: Ch Huntlane Chasin’ Daisies (Bulger)
Cut: Ch Tidalflats’ Sea Skiff JH WC (Boraczek/Williams)
Best of Breed
Best in Show Specialty: Ch Quillquest Etched In Stone OA OAJ JH WC (Bred by Gillian Impey)
Judges Award of Merit: Ch Salasana Double Arrow RA OA OAJ (Buttion/Archambeault)
Judges Award of Merit: Ch Claymore’s Live Love Laugh NA NAJ NAP NJP (Handled by Melody Daniels)
Cut: Ch Blazin’s Gardez La Foi RN NAP NJP (Buttion/Archambeault)
Open Dog
4th: Victory’s Echo of Zu (Hutchinson)
Cut: Bertschire’s Best in Moe JH (Stozeski/Lin)
7 – 9 year Veteran Bitch
2nd: Ch Blazin’s Enchanted Forest CD RA AX AXJ NAP NJP (Buttion/Archambeault)
3rd: Ch Bertschire’s Avalanche CDX MH OA OAJ HOF (Bulger)
Cut: Ch Quillquest Dinamite JH (Impey)
Cut: Ch Blazin’s Eternal Flame CD RE AX AXJ NAP NJP (Buttion/Archambeault)
9 – 11 year Veteran Bitch
2nd: Ch Darktarn Bittersweet Glory UD MH (Soper)
Open Bitch
2nd: Bertschire’s Double Trouble (Fudge/Holsinger)
Bred-by Exhibitor Bitch
Cut: K’mander Just Desserts (Anderson)
6-9 month Bitch
2nd: Quillquest Qute Quintessense (Impey)
Obedience
Veterans Novice
3rd: Ch Darktarn Bittersweet Glory UD MH (Soper)
Field
Working Certificate Excellent
Qualified: Ch Huntlane Chasin’ Daisies (Bulger)
Qualified: Wingmaster Heir Apparent VCD2 RE JH MX MXJ (Arble)
Working Certificate
Qualified: Quillquest Pip’s Pearl (Impey)
Steady
1st: Ch Huntlane Chasin’ Daisies (Bulger)
Judges Award of Merit: Victory’s Clear Sailing SH (Gladson)
Unsteady B
Judges Award of Merit: Articsun Tellin A Tail of Victory JH WC (Gladson)
Junior Hunter
Qualified: Quillquest Pip’s Pearl (Impey)
Qualified: Articsun Tellin A Tail of Victory JH WC (Gladson)
Qualified: Victory’s Diligent Mariner JH WC (Beliveau)
Qualified: Bertschire’s Double Trouble (Fudge/Holsinger)