1999 Fall Supported Entry

November 27-28, 1999

Saturday

It was a picture perfect day in West Friendship, Maryland for the CRFCRC Fall Supported Entry on Saturday, November 27. There were lots of beautiful, tail-wagging Flat-Coats on hand, along with wonderful and useful auction items, and lots of good food and fellowship.

A huge thanks to Kurt Anderson for judging the Puppy and Veterans Sweepstakes! We appreciate that he and his family came down from the Northeast for this special event. And thanks also to Kurt and Gillian Impey for stepping in at the last minute to lead an informative discussion on breed physical traits and characteristics and for offering photographs as well as live, tail-wagging examples of breed type.

It was very exciting to see all the gorgeous Flat-Coats and their owners and handlers out in the ring strutting their stuff!! The entry for Sweepstakes was (6-6) and Veteran’s Sweepstakes was (2-7). Actual competition entries were (6-6) and (2-6). The total entry for breed was 45 FCRs, 17-15-(5-4)-4. Actual competition entries were 15-13-(5-6)-3. Two class bitches, who had finished their Championship titles, moved up to the Best of Breed competition on Saturday. Congratulations to all those who showed in breed and obedience and to all the winners of the day!!

And a very special thanks to all the people who volunteered to help set up and make the brunch and acution go smoothly. So many people generously donated auction items and brought food for the brunch which made the events very successful.

We hope everyone enjoyed the events and we look forward to seeing you at next year’s fall supported !

Sweepstakes Results: (Judge: Kurt Anderson)

6-9 Month Dogs:
1 – Light-Foot’s Robin Hood (Stephens)
2 – Hawknest E-Z Glider (Wagner)

9-12 Month Dogs:
1 – Quillquest Band Plays On (Brumley)
2 – Quillquest Best Bet (McGrath & Impey)

12-18 Month Dogs:
1 – Exotic Zorro’s Mark (Gumbinner)
2 – Fleetwing’s Elation (Postrozny & Howland-Zavitz)

6-9 Month Bitches:
1 – Light-Foot’s And Tigger Too (Meaker)
2 – Bertschire’s Flash Point (Lin & Holsinger)
3 – Bertschire’s Avalanche (Bulger & Holsinger)
4 – Brightstar Carter’s Dream (Kyper & Luck)

12-18 Month Birches:
1 – Flatford’s Fair Lady (Ropke)
2 – Riverly Artistry In Motion (Arble)

Best in Sweepstakes: Quillquest Band Plays On (Brumley)
BOS in Sweepstakes: Light-Foot’s And Tigger Too (Meaker)

Veteran Dogs 7-9 years:
1 – Ch Quillquest’s Prime Contender (McLean):

Veteran Dogs 9-11 years :
1 – Ch Lyric Athelas Sing The Blues CD JH NA (Stoner)

Veteran Bitches 7-9 years:
1 – Ch Bolingbroke’s Cocoa Loco JH (Reynolds)
2 – Ch Grousemoor Rainbow Chaser UD AX (Weidner)
3 – Ch Light-Foot’s Pegasus CDX JH TD (Meaker)

Veteran Bitches 9-11 years:
1 – Ch Lyric Queen Of The Mountain CDX JH NA (Buttion & Archambeault)
2 – Ch Hy-Tymes Even Keel UD SH TD AX (Delventhal)

Veteran Bitches 11 Years and Over:
1 – Ch Beaverun’s Triple Crown UDT JH OA (Meaker)

Best Veteran in Sweepstakes: Ch Bolingbroke’s Cocoa Loco JH (Reynolds)
BOS Veteran in Sweepstakes: Ch Lyric Athelas Sing The Blues CD JH NA(Stoner)
Conformation Results (Judge: Mr. Donald Booxbaum)

6-9 Month Dogs:
1 – Light-Foot’s Robin Hood (Stephens)
2 – Hawknest E-Z Glider (Wagner)

9-12 Month Dogs:
1 – Quillquest Band Plays On (Brumley)
2 – Quillquest Best Bet (McGrath & Impey)

12-18 Month Dogs:
1 – Fleetwing’s Elation (Postrozny & Howland-Zavitz)
2 – Exotic Zorro’s Mark (Gumbinner)

Bred By Exhibitor Dogs:
1 – Allegro’s Free Man In Paris (Reynolds)

Am-Bred Dogs:
1 – Light-Foot’s Magic Montana Sky (Main)

Open Dogs:
1 – Banquo KC’s Sunshine Band (Appa & Leigh & McElrath)
2 – Whitland Hy Frequency JH (Stewart)
3 – HiHill King Gustaf (Rosenthal)
4 – Banquo’s Greased Lightning (Morgan & Leigh & McElrath)

Winners Dog: Banquo KC’s Sunshine Band (Appa & Leigh & McElrath)
Reserve Winners Dog: Quillquest Band Plays On (Brumley)

6-9 Month Bitches:
1 – Light-Foot’s And Tigger Too (Meaker)
2 – Bertschire’s Avalanche (Bulger & Holsinger)
3 – Bertschire’s Flash Point (Lin & Holsinger)
4 – Brightstar Carter’s Dream (Kyper & Luck)

12-18 Month Bitches:
1 – Flatford’s Fair Lady (Ropke)

Bred By Exhibitor Bitches:
1 – Rainbow’s Autumn Splendor (Weidner)

Open Bitches:
1 – Rainbow Autumn’s First Frost JH (Ciarico)
2 – Blazin Dunlin Of Tidalflats (Boraczek & Williams)
3 – Char-Will’s Anisette (Cairnes)
4 – Allegro’s Free Valley Sunrise (Woodward)

Winners Bitch: Rainbow Autumn’s First Frost JH (Ciarico)
Reserve Winners Bitch: Blazin Dunlin Of Tidalflats (Boraczek & Williams)

Veteran Dogs:
1 – CH Hy-Tymes Wile E. Coyote (Stewart)
2 – CH Lyric Athelas Sings the Blues CD JH NA (Stoner)

Working Dogs:
1 – CH Victory’s Bravo Zulu JH NA (Hutchinson)

Best of Breed & Group II: CH Blazin’s Carpe Diem CD JH (Borden)
Best of Winners: Rainbow Autumn’s First Frost JH (Ciarico)
Best of Opposite Sex: CH Hillbrook Dory Of Tidalflats CD JH (Boraczek)

Obedience Results

Highest Scoring In Novice: Ch Quillquest’s Prime Contender (McLean)
Highest Scoring Flat-Coat: Ch Quillquest’s Prime Contender (McLean)


Sunday

The second day of the Club’s Supported Entry weekend was the Upper Marlboro Kennel Club show in West Friendship, MD on Sunday, November 28th:

Conformation Results (Judge: Mr. Frank Washabaugh)

Winners Dog: Whitland Hy Frequency JH (Stewart)
Reserve Winners Dog: Allegro’s Free Man In Paris (Reynolds)

Winners Bitch: Rainbow Autumn’s First Frost JH (Ciarico)
Reserve Winners Bitch: Quillquest Xenia Twister CDX OA AXJ (Gorman & Campbell)

Best of Breed: CH Blazin’s Carpe Diem CD JH (Borden)
Best of Winners: Rainbow Autumn’s First Frost JH (Ciarico)
Best of Opposite Sex: Rainbow Autumn’s First Frost JH (Ciarico)